İtalya'da merkez sol sesleri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Dünya

İtalya’da merkez sol sesleri

İtalya'da merkez sol sesleri

İtalya bugün son gününe giren oy kullanma işlemlerinde ilk sonuçlar belirmeye başladı. TSİ 16.00’da sona eren ikinci gün oylamalarının ardından, Sky televizyonuna telefonla bildirilen sonuçlara göre, Pier Luigi Bersani’nin başında olduğu merkez sol yüzde 34.5 ile öndeyken, Berlusconi’nin merkez sağ koalisyonu yüzde 29 oy aldı.

Sanatçı ve komedyen Beppe Grillo’nun başında olduğu protesto amaçlı Beş Yıldız Hareketi ise yüzde 19 ile üçüncü sırada yer aldı. Kötü bir kampanya süreci geçiren ve koltuğunu devretmesine kesin gözüyle bakılan Başbakan Mario Monti ise yüzde 9.5 oyda kaldı.


ANSA haber ajansı, oy kullanan seçmen oranının yüzde 55.17 olduğunu açıkladı. Beş yılda bir yapılan parlamento seçimlerinde, 2008’deki katılım oranı yüzde 62.55 olmuştu.

RAI devlet televizyonuna verilen sonuçlarda ise Berlusconi Bersani’nin altı puan gerisinde yer aldı. İtalya’nın geleceği açısından son derece büyük önem taşıyan seçim, kemer sıkma politikası izleyen ülkenin mali darboğazdan kurtulabilmesi adına belirleyeceği stratejiyi belirleyecek.

İtalyan seçim yasaları, ulusal seçimlerden zaferle çıkan parti veya koalisyona meclisin alt kanadında en fazla sandalyeyi kazandırıyor. İtalyan Senato’sunda ise bölgelerden gelen oylara göre sandalye dağılımı yapılıyor. Sanayisi güçlü kuzeydeki Lombardy ile büyük Sicilya adası, Senato’daki dağılımı etkileyebilecek bölgeler olarak beliriyor.

Euro bölgesinin en güçlü üçüncü ekonomisi olan İtalya’nın ekonomik istikrarı, birlik için de büyük önem taşıyor. Borçlanmanın giderek arttığı 2011 sonundan bu yana, İtalya istikrarı sağlayacak hükümet arayışında.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar