İsyan bayrağı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

İsyan bayrağı

İsyan bayrağı

UBP BEDEL ÖDEYECEK… Başkan adayı Ahmet Kaşif, dün düzenlediği basın toplantısında İrsen Küçük’ün başkanlığını tanımadıklarını açıkladı. Kararın hukuka aykırı olduğunu belirten Kaşif, bunda ısrar edilirse UBP’nin büyük bedel ödeyeceğini belirtti

ÖZGÜRGÜN ALET OLDU… Divan başkanı Hüseyin Özgürgün’ü ise “taraf” olmakla suçlayan Ahmet Kaşif, “Kararını diğer aday İrsen Küçük’ün istediği gibi aldı. Özgürgün, partiliyi birbirine düşürdü” dedi. Kaşif Özgürgün’ü “tüzüğe göre değil, Küçük’e göre” hareket etmekle suçladı


SANDIK İSTEDİ… Kaşif, 28 Ekim Pazar günü sandık kurulmasını istedi. Kaşif, “12.00- 17.00 saatleri arasında delege yeniden oy kullansın” dedi. Bu olmadığı takdirde “birlik beraberliğin olamayacağını” belirten Kaşif, “UBP’den kopmadan kavgamızı sürdüreceğiz” mesajı verdi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı adayı, Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, önceki gün gerçekleştirilen parti kurultayında tüzüğün ihlal edildiğini belirterek, İrsen Küçük’ün genel başkanlığını onaylamadıklarını ve açıklanan sonucu yargıya taşıma kararı aldıklarını açıkladı.

Kaşif, UBP 19. Olağan Kurultayı’nın sonucuna ilişkin Meclis Mavi Salon’da düzenlediği basın toplantısında, bazı kişilerin “kasti” olarak, “işlerine öyle geldiği için” tüzüğü yanlış yorumladıklarını belirterek, gelecek pazar günü yeniden seçim yapılması yönündeki çağrısını yineledi.

Hassas ve önemli bir mesaj

Kaşif, kurultay sürecinde kendisine destek veren UBP Milletvekilleri Hasan Taçoy, Afet Özcafer, İlkay Kamil, Türkay Tokel, Mehmet Arif Tancer, Ergün Serdaroğlu ve Zorlu Töre ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında, kurultayda çıkan sonucun, partililerin verdiği, üzerinde durulması gereken “hassas ve önemli” bir mesaj olduğunu söyledi.
Kaşif, “Aylardır yapılan baskılara, tehditlere, şantajlara, dıştan müdahale davetlerine ve uygulamalarına rağmen ortaya çıkan sonuç Ulusal Birlik Partililerin verdiği, üzerinde mutlaka durulması gereken hassas ve önemli bir mesajdır” dedi.
Partinin büyük çoğunluğunun kendilerini desteklediğini; halkın sempati ve desteğinin de kendilerinden yana olduğunu söyleyen Kaşif, “UBP tabanı Sayın Küçük’ü istemiyor. Halk Küçük’ü istemiyor” ifadelerini kullandı.

“Divan başkanı tüzüğe göre değil, Başbakanı’na göre karar açıkladı”

Ulusal Birlik Partisi Tüzüğü’nün “Genel başkanın seçimi ve görev süresi” yan başlıklı 28’inci maddesinin “Parti genel başkanı, kurultayca gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile seçilir” dediğine işaret eden Kaşif, şöyle devam etti:
“Dünkü kurultaya 1427 delege ile gittik. Bu da bir adayın seçilebilmesi için 714 oy olması gerektiği anlamına geliyordu. Seçim sonucuna göre Sayın Küçük 704, ben 690 oy aldım. 8 oy da geçersiz sayıldı. Toplamda 1402 oy kullanıldı.
Tüzüğümüze göre bu seçim bir hafta sonra tekrarlanmalı idi.
Divan, net bir şekilde ortada olan bu durumu değerlendirmeli ve kardeşi kardeşle kavga ettirmek, sıkıntı yaratmak yerine gelecek hafta genel başkanlık seçiminin yineleneceğini açıklamalıydı.
Ancak seçimle değil, daha önce kendi aramızda vardığımız centilmenlik anlaşması ile genel kurulun onayına sunularak göreve başlayan divanın başkanı, bakan arkadaşımız, tüzüğe göre değil Başbakanı’na göre bir karar açıkladı.”

“İtirazımızı yaptık”

Divanda bulunan iki üyenin tüzük gereği seçimin bir hafta sonra yapılması gerektiğini belirttiğini, kendilerinin de sayım sonucu belli olur olmaz gerekli itirazı yaptıklarını anımsatan Kaşif, “Televizyon ekranlarından gelişmeleri izleyen partililerimizin ifadelerine göre sayın divan başkanı da önce seçimin gelecek haftaya kalacağına ilişkin ifadeler kullandı ama sonra Başbakan baskı yapınca kararını onun istediği şekilde değiştirmiş oldu” şeklinde konuştu.

Bazı partililerin “bilerek, kasti olarak, işlerine öyle geldiği için” tüzüğü yanlış yorumladığı ve yanlış örnekler verdiklerini kaydeden Kaşif, şunları söyledi:
“Tüzüğümüz ikiden fazla adaylı yarışlarda bir adayın ilk haftadan kazanması için delege sayısının salt çoğunluğunun aşılmasını düzenliyorsa, neden ‘iki aday olduğunda bu kural uygulanmaz’ deniliyor; anlamak mümkün değildir…”

“Delegenin yüzde 50’si, taban ve halkın en az yüzde 80’iyiz”

Kaşif, “anti demokratik” olarak nitelediği dünkü seçimde, aradaki oy farkının 14; katılmayan üye sayısının ise 25 olduğunu ve katılmayanların kurultay sonucunu etkileyebilecek sayıda olduğunu ifade ederek, “Dün oy kullanan parti delegesinin yüzde 50’siyiz. Parti tabanı ve halkın ise en az yüzde 80’iyiz. Kendi keyfimiz öyle istedi diye değil, bu halka, UBP tabanına karşı sorumluluğumuz gereği buradayız” dedi.

“Pazar günü seçim yenilensin”

Kaşif, “Net bir şekilde vurguluyoruz; tüzüğümüz ihlal edildiğinden dolayı Sayın İrsen Küçük’ün genel başkanlığını onaylamıyoruz” diyerek, gelecek pazar günü yeniden seçim yapılması taleplerini yineledi.
Gereken önlem alınarak 12.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılması ve hemen ardından oy sayımı yapılarak neticenin açıklanmasını isteyen Kaşif, “Eğer huzur içinde, birlik-beraberliğin sağlandığı bir UBP isteniyorsa yapılması gereken budur” dedi.

Yargıya gidilecek…

Kaşif, “Eğer koltuk değil parti önemli ise seçimden kaçmanın bir anlamı yok” dedi.
Siyasi mücadelelerini UBP’den kopmadan; halkın, UBP tabanının istemi yerine gelene kadar devam ettirme yönündeki kararlılıklarını vurgulayan Kaşif, konuyu yargıya taşıma kararı aldıklarını açıkladı.
Kaşif, “Biz yargımıza güveniyoruz ve hukuk sürecini devam ettireceğiz. Bunu durdurmanın yolu, gelecek hafta pazar günü yeniden genel başkanlık seçimi yapılmasıdır” dedi.

Bedel ödeme…

Kaşif, partililere sakin olmaları, sevgiden ve saygıdan uzaklaşmamaları, bayrama düşmanlık değil kardeşlik duygularıyla girmek için üzerlerine düşeni yapmaları çağrısında da bulunduğu basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:
“UBP bu sıkıntı ile yoluna devam edemez. Eğer hatada ısrar edilirse halk UBP’ye çok ağır bir bedel ödetebilir. Bizler asla efendilikten, yasalardan, tüzüklerden, demokratik siyasi ve hukuksal mücadeleden ayrılmayacağız.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar