İsviçre'de boynuzsuz inek referandumu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Dünya

İsviçre’de boynuzsuz inek referandumu

İsviçre’de bu pazar günü, ineklerin boynuzlu mu ya da boynuzsuz mu olmasına karar vermek için referandum düzenlenecek.

İnek ve keçilerin boynuzlarının kesilmesine karşı olan 66 yaşındaki İsviçreli çiftçi Armin Capaul, 9 yıllık mücadelesinin ardından 100 bin imza topladı ve konuyu referanduma taşımayı başardı.

İsviçre, önümüzdeki pazartesi günü, ineklerin boynuzunun doğal olarak uzamasından yana olan çiftçilere devlet desteği verilmesini oylayacak.


İsviçre’deki ineklerin yaklaşık yüzde 75’inin boynuzları alınıyor veya inekler genetik olarak boynuzsuz doğuyor. Boynuzsuz ineklerin daha az yer kapladıkları için daha az maliyetli olduğu belirtiliyor.

İnek ve keçilerin boynuzlarının kesilmesine karşı olan 66 yaşındaki çiftçi Armin Capaul, bu uygulamanın hayvanların onuruna zarar verdiğini söyleyerek, 9 yıldır kamuoyu yaratmaya çalışıyor.

İsviçreli çiftçi, “Onlara oldukları gibi saygı duymalıyız. Boynuzlarıyla bırakmalıyız. Onlara baktığınızda başları hep gurur duyar gibi yukarıda. Ama boynuzlarını kestiğinizde üzgün görünüyorlar” diyor.

İneklerin boynuzları sayesinde iletişim kurduğunu ve vücut ısılarını koruduklarını dile getiren Capaul, hükümetin boynuzlu inek sahiplerine yıllık yaklaşık 200 dolar sübvansiyon vermesini ve bu sayede ineklerin boynuzlarının kesilmemesini istiyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar