İstihdam garantili eğitim geliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

İstihdam garantili eğitim geliyor

İstihdam garantili eğitim geliyor

Çıraklık ve yaşam boyu eğitim kursları düzenlenmesi ve eğitimini tamamlayanların istihdamının sağlanmasıyla amacıyla Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası arasında protokol imzalandı.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bugün gerçekleştirilen törende protokole, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga imza attı.


Törende sırasıyla, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan birer konuşma yaptı.

Protokol, sadece 15-18 yaş arası gençlerin değil yetişkinlerin de meslek edinmesine veya mesleklerinde daha üst seviyeye çıkmasını hedefliyor. Protokol, sonrasında talep olması halinde uzatılmak üzere 3 yıllık bir dönemi kapsayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bakanlık olarak hedeflerinin ve görevlerinin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak olduğunu belirtti.

Ülkeye ön izinle gelenlerle ara eleman açığını kapamak yerine, önceliği ülke insanına vermeyi arzuladıklarını kaydeden Ünverdi, üniversitelerle de bu konuda çeşitli işbirlikleri yaptıklarını söyledi.
Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, herkesin ara eleman bulamamaktan şikayet ettiğini, kendilerinin de bu nedenle bu eksikliği giderecek çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Atasayan, 3 yıl önce okul çağlarında verilen çıraklık eğitiminin bu konuda önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Bakanlığının görevinin sadece okulda verilen eğitimle sınırlı olmadığını dile getiren Atasayan, yaşam boyu eğitim yaklaşımıyla yetişkinlerin de mesleklerinde ileri düzeye çıkması ve yeni meslekler edinmesine katkı koymak istediklerini anlattı.

Atasayan, hem istihdama, hem de ekonomiye katkı sağlayan bu projelerin önemine işaret ederek, protokolün hazırlanmasına katkı koyan herkese teşekkür etti.

Hürrem Tulga, protokolle ülkenin en önemli sorunlarından istihdama çözüm bulmak için bir adım daha atmış olacaklarını söyledi. Tulga, yıldır gençlere yönelik düzenledikleri çıraklık eğitiminin bundan böyle yetişkinlere de yönelik olacağını söyledi.

3 yıl önce hayata geçirdikleri çıraklık eğitimi sayesinde 700 kişiye meslek ve çalışma imkanı sağladıklarını belirten Tulga, bu eğitimlerin ve istihdamların iş yaşamını kayıt altına alma açısından da faydalı olduğunu ifade etti.

Tulga, yetişkinlere verilecek meslek geliştirme veya edindirme kurslarının ekonomiye sağlayacağı katkıları da anlatarak, bahçecilik, güvenlik elemanı, temizlik personeli gibi yetişmiş kadroların sosyal sigortaların da güçlenmesine imkan sağlayacağını söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar