Bilim ve Teknoloji

İşte Samsung’un yeni sosyal ağ denemesi


Geçtiğimiz aylarda multimedya odaklı bir servis olan Milk'i kapatan Samsung, bu sefer yeni bir multimedya girişimiyle tüketicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Aslında bu yeni servis yapısı ihtimaliyle bir sosyal ağ servisi olma özelliğini de taşıyor.

Waffle olarak adlandırılan yeni bir sosyal medya uygulaması çıkaran Samsung, kullanıcıların fotoğraf paylaşımlarına yeni bir boyut kazandırmayı amaçlıyor. Uygulama Samsung'un bünyesinde bulunan ve yenilikçi fikirleri geliştirmek ve test etmekten sorumlu bir birim olan C-Lab tarafından geliştirildi.Samsung, Waffle'ı yeni bir içerik paylaşım uygulaması olarak tanımlıyor ve kullanıcıların içerik paylaşım şekillerini değiştirmeyi hedefliyor. Paylaşılan fotoğrafların bir waffle üstündeki bölmeleri andırması nedeniyle uygulamaya Waffle ismi verilmiş. Uygulama sayesinde kullanıcılar bir fotoğraf etrafında, onunla ilgili yeni fotoğraflar, görüntüler ve çizimler paylaşarak ortaya belirli bir konu, düşünce veya olayla ilgili bir topluluk duvarı oluşturabiliyor.

Samsung'un verdiği örneğe göre, seyahat tutkunu bir kişi Tokyo'ya gerçekleştirdiği gezisi sırasında çektiği bir fotoğrafı paylaşarak bir paylaşım oluşturmaya başlar. Daha sonra da diğerleri dijital çizim veya bir sumo güreşçisinin fotoğrafını ekleyerek, seyahatle ilgili bir sözünü paylaşarak veya güzel şekilde tasarlanmış bir suşi tabağının fotoğrafını göndererek paylaşılmış ilk fotoğrafı destekleyebilir. Böylelikle Waffle bir hikaye ile ilgili farklı bakış açılarının oluşmasını sağlar, ortaya herkesin katkıda bulunduğu bir hikaye çıkar.

Waffle ile sınırsız bir fotoğraf duvarı elde edin
Waffle kullanıcıları bir fotoğraf paylaştıktan sonra diğerleri bunun etrafında ek fotoğraflar veya diğer içerikler paylaşabiliyor. Paylaşımın sınırı bulunmuyor, waffle her yöne doğru sınırsız şekilde uzanabiliyor. Samsung'un Waffle uygulamasını tanıtmak için hazırladığı videoda, bir kullanıcının arkadaşının doğum gününü kutlamak için bir paylaşım başlattığı görülüyor. Paylaşılan fotoğraflarda Samsung Galaxy Note 5 ve onunla birlikte gelen kapasitif kalem S Pen ile fotoğraflarda çeşitli çizimler yapıldığı da dikkatlerden kaçmıyor. Farklı arkadaşların yaptığı paylaşımlar sonucunda ortaya doğum gününe özel, unutulmayacak bir fotoğraf duvarı çıkıyor.

Samsung Waffle'ı şu an Google Play'de beta olarak sunuyor. Projenin iyi şekilde işlemesi hâlinde gelecekte daha fazla Android cihazında, iPhone ve iPad gibi iOS cihazlarında da Waffle uygulamasının kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

Haber:Teknoblog Başa dön tuşu