SporSürmanşet

İşte KKTC-TC Gençlik ve Spor protokolü (son)


İlk kez Havadis’in yayınlaması ile ülke spor gündemine oturan Türkiye ile KKTC arasında anlaşması planlanan “gençlik” ve “spor” protokol taslağının son bölümünü de bugün sizlerle buluşturuyoruz.

 KKTC ile Türkiye arasında gençlik ve spor alanında imzalanması planlanan protokol taslağını son 3 gündür yayınlayan Havadis ülke spor gündemini belirlemeyi başardı.

“Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Anlaşması” protokol taslağı 15 Mart 2021 tarihinde TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri imzası ile KKTC Başbakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Gençlik Dairesi ve Spor Dairesi Müdürlüğü’ne gönderilmişti.

Taslak protokolün nihai hale getirilebilmesi için incelenip görüşlerin 19 Mart tarihine kadar TC Lefkoşa Büyükelçiliğine iletilmesi talep edilmişti ancak KKTC makamlarında halen değerlendirildiği bilgisi gazetemize ulaştı.

Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında gençlik ve spor alanındaki işbirliğini içeren protokol taslakları çok önemli konuları içeriyor.

TC Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından önerilen protokol taslağında gençlik ve spor için düşünülen projeler, yeni tesis inşası ve mevcut tesislerin modernizasyonu gibi konular olması spor ve sporcular adına umut verici olarak değerlendirilirken, geçmişte gündeme gelen koordinasyon ofisinin oluşumunun yarattığı rahatsızlık ve daha sonra buna izin verilmemesi bu protokol için de benzer endişeleri ortaya çıkardı.

TC Gençlik ve Spor Bakanı gelecek

 

TC ve KKTC makamları arasında istişare edilerek hazırlanan ve taslak protokol haline getirilen “Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Anlaşması” ve “TC Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KKTC’de Yurt Açılması, İşletilmesi ve Yönetimine İlişkin Protokol” ile “TC Gençlik ve Spor Bakanlığı ile KKTC Başbakanlık, Spor Dairesi, Gençlik Dairesi, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Arasında Gençlik ve Spor Alanlarında 2021 Yılı İşbirliği Programı” Havadis aracılığı ile kamuoyuna aktarıldı.

KKTC ile TC arasında yapılacak protokole ise imza atmak üzere TC Gençlik ve Spor Bakanının ülkemize geleceği belirtiliyor.

Havadis 3 gün gündemi belirledi

 

Öğrencilere yurtların yapılması, okul sporları faaliyetlerin geliştirilmesi, KKTC’li gençlerin ve engellilerin ihtiyaçlarının tespit edilerek bu ihtiyaçların giderilmesi, KKTC gençlerinin Türkiye Spor Bakanlığı tarafından organize edilen spor organizasyonlarına katılabilmesi, KKTC spor federasyonları ile işbirliğinin geliştirilmesi ve KKTC Spor Dairesi tarafından belirtilecek tesislerinin yapımı gibi önemli maddeleri barındıran programdaki, bu işleri yürütmek için koordinasyon ofisi kurulacağı da belirtiliyor.

İşbirliği program ve projeleri TC Gençlik ve Spor Bakanlığı ile KKTC’de spor işlerinden sorumlu bakanlık tarafından koordine edilecek.

Bu koordinasyonun sağlanması için, KKTC’de bu anlaşma hükümlerine uygun olarak faaliyet gösterecek TC Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi kurulacak.

KKTC tarafı da gerekli görmesi durumunda aynı yetkilere sahip olacak şekilde Türkiye’de benzer bir ofis kurabilecek.

Protokol taraflardan birinin tek taraflı fesih hakkını kullanmadığı sürece de geçerli sayılacak.

 

Havadis’in son 3 gündür kamuoyu ile parça parça paylaştığı protokol taslağının son bölümü bugün sizlerle.Başa dön tuşu