Futbol

İşte Galatasaray’ın kasasına giren para


Ekonomik olarak da zor bir dönemden geçen Galatasaray, Süper Lig’de 2017/2018 sezonunda şampiyon olarak, hem taraftarını sevindirdi hem de kasasını doldurdu.

Süper Lig’de şampiyonluğa ulaşan Galatasaray, şampiyonluk ve maç primleri, yayın gelirleri, Şampiyonlar Ligi’ne katılım gibi birkaç farklı kalemden oluşan çok ciddi bir gelirin de sahibi olmayı başardı.

Galatasaray, elde ettiği şampiyonlukla yaklaşık 650 milyon TL gibi çok ciddi bir rakamı kasasına koydu.

SÜPER LİG VE DEVLER LİGİ’NDE CİDDİ GELİR

Galibiyet ve beraberlik primlerinden yaklaşık 55 milyon TL kazanan Galatasaray, şampiyonluk primi olarak da yaklaşık 30 milyon TL kasasına koyacak.

UEFA’dan men cezası almayacağı kesinleşen ve Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılım hakkı elden eden sarı-kırmızılı kulübün kasasına da katılımdan dolayı 15 milyon euro (Yaklaşık 75 milyon TL) girecek. UEFA’dan gelecek yayın hakları ve puan bonuslarıyla bu rakamın yaklaşık 40 milyon euro (200 milyon TL) olması bekleniyor.

Galibiyet ve beraberlik primleri: 55 milyon TL
Şampiyonluk primi: 30 milyon TL
Geçmiş şampiyonluk primi: 57 milyon TL
Süper Lig ayak bastı geliri: 30 milyon TL
UEFA’dan gelecek prim: 200 milyon TL (Ayak bastı, bonus ve yayın hakları)

Sarı-kırmızılı ekibin bu gelirlerine havuz gelirleri, tribün gelirleri ve ürün satışlarından elde edilen gelirler de eklendiği zaman şampiyon Galatasaray’ın kasasına yaklaşık 650 milyon TL girecek.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı