İşte FBI'ın 63 yıldır sakladığı UFO belgesi! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Dünya

İşte FBI’ın 63 yıldır sakladığı UFO belgesi!

İşte FBI'ın 63 yıldır sakladığı UFO belgesi!

Modern çağın en büyük gizemlerinden biri olan UFO’lar, FBI arşivinin de en merak edilen dosyalarını temsil ediyor. Bunun en büyük örneği, 22 Mart 1950 tarihine ait bir UFO belgesi.

Washington D.C’deki FBI merkezinde 63 yıl önce görevli olan Guy Hottel tarafından hazırlanan belge, dönemin FBI Direktörü J. Edgar Hoover’a sunulmak için hazırlanmış.


Son iki yılda bir milyondan fazla görüntülenen “Flying Saucers, Information Concerning” adlı belge, New Mexico eyaletinde bulunduğu belirtilen ‘belirlenemeyen uçan daireler’den bahsediyor (UFO terimi 1952’de kullanılmaya başlandı).

ORJİNAL UFO BİLDİRİSİNE BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Hottel, New Mexico’da üç tane uçan daire bulunduğunu, her birinin disk şeklinde ve ortalarının yükselti halinde olduğunu belirtti. Cisimlerin çapı ise yaklaşık 15 metreydi. Her bir uçan dairenin içinde, boyları yaklaşık 90 santimetre uzunluğunda, son derece iyi dokunmuş metalik giysiler giyen üç Dünya dışı varlık bulunuyordu.

ROSWELL KAZASI MI?

Belgenin devamında, uzaylıların test pilotlarının giydiğine benzeyen, siyah tulumlara konulduğunu belirtti.

Adı karalanarak kapatılan bir muhbire göre, uçan daireler, New Mexico eyaletinde ordunun kurduğu çok güçlü bir radar tarafından tespit edildi. Bilgilere göre, radar, uçan dairelerin kontrol mekanizmasına müdahele edebiliyordu.

Belgede, bu noktadan sonra, olay hakkında daha fazla değerlendirme yapılmadığı ifade ediliyor.

Discovery News’e konuşan UFO araştırmacısı Nick Pope, 63 yıl önce kaleme alınan belgenin, ‘UFO’ların varlığını kanıtlayan en büyük delil olabileceğini’ belirtti. UFO Magazine ve UFO Hunters programının sunucusu Bill Birnes ise bildirinin ‘Roswell kazasının büyük bir delili olduğunu’ ifade etti.

Haziran-Temmuz 1947’de New Mexico’nun Roswell kasabasında gerçekleştiği düşünülen UFO kazasında, Dünya dışı çok sayıda varlığın ele geçirildiği, aralarından hayatta kalan bir tanesinin de 51. Bölge olarak bilinen gizli uzay üssüne götürüldüğü öne sürülmüştü.

“UFO VARLIĞINI KANITLAMIYOR”

Her ne kadar UFO teorisyenleri bildirinin büyük bir delil olduğunu düşünse de, FBI böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Gizli bir belge sınıfında olmayan ve 1970’lerden bu yana kamuoyuna açık olan belgenin ‘Roswell kazası’ olarak tarihe geçen olaya değinmediğine dikkat çeken FBI, belgede adı gizlenen muhbirin, aslında başka bir olaydan bahsetmiş olabileceğini ifade etti.

 

Bu olay, Roswell’den bir yıl sonra, New Mexico’nun Aztec kasabasında yaşanan sahte UFO vakası olabilir. Aztec UFO kazasında, Silas Newton adlı kişi sahte bir kaza senaryosu hazırlamış, New Mexico’lu doktor ve UFO araştırmacı David Thomas bu sahtekarlığı ortaya çıkarmıştı. Sahtekarlığının ortaya çıkmasının ardından Newton, tutuklanarak hapse gönderildi.

ABD’de UFO gözlemlerinin doruğa çıktığı 1940-1960’lı yıllara ait olan bildiri, hangi olaya değindiğini saklasa da, günümüze birçok tartışmaya kaynak olacağı kesin gibi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar