Ekonomi

İşte en çok kazanan kadın CEO


Fortune 500’de yer alan şirketlerin sadece yüzde 5’i kadınlar tarafından yönetiliyor. Listede yer alan kadın CEO’ların yıllık kazançları ise erkeklerden çok daha az. Fortune 500’deki şirketlerin kadın CEO’ları arasında en çok kazanan kişi Martine Rothblatt oldu. Eczacılık firması United Therapeutics’in CEO’su yılda 38 milyon dolar kazanıyor. En çok kazanan ikinci kadın CEO ise Yahoo'nun CEO'su Marissa Mayer (25 milyon dolar) olurken üçüncülüğü HP'nin CEO'su Meg Whitman 18 milyon dolar yıllık kazançla elde etti.  Rothblatt aynı zamanda United Therapeutics’in de kurucusu ve transseksüel.

Rothblatt günlük hayatında sade biri olarak tanınıyor. Makyaj yapmıyor. Mücevherden hoşlanmıyor. 1994 yılında cinsiyet değiştiren Rothblatt ABD’nin Illinois eyaletinde doğdu.

California Üniversitesi’nden mezun olan Rothblatt İngiltere’de sağlık üzerine de eğitim görmüş. Rothblatt’ın 4 tane de çocuğu var. United Therapeutics’in CEO'su hala 4 çocuğunun annesi olan eşiyle birlikte.

Rothblatt 1990 yılında dijital radyo endüstrisine yatırım yapmıştı. Bu yatırım kendisinin iş dünyasında hızlı ilerleyebileceğinin bir kanıtı olarak yorumlanmıştı. Çünkü dijital radyo endüstrisi 1990 yılında adeta emekliyordu. Şimdi ise 19 milyar dolarlık dev bir pazar haline dönüştü.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı