Türkiye

İstanbul’da sağanak, dolu ve hortum


İstanbul’da sağanak yağış etkili oldu. Esenyurt’ta şiddetli yağışa dayanamayan istinat duvarı park halindeki araçların üzerine devrildi.

İlçedeki bir binanın su basan bodrum katında arama çalışması başlatıldı. Metrekare başına en fazla yağış Ümraniye’de (28,9 kg) ile Üsküdar’a (24,8 kg) düştü. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, selde 8 kişinin yaralandığını belirterek, “30 yaşlarında Suriyeli bir misafirimiz vefat etti” açıklamasını yaptı.

İstanbul’da etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.

Kentin Anadolu ve Avrupa yakalarındaki bazı ilçelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak devam ediyor. Bazı bölgelerde ise dolu etkili oluyor.

Yağış nedeniyle ana arterlerde trafik yoğunlaşırken, kent genelinde trafik yoğunluğu İBB Trafik verilerine göre saat 18.00 itibarıyla yüzde 45 oldu.

VALİ YERLİKAYA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Esenyurt’ta şiddetli yağış sonrası geçici koruma kapsamında misafir edilen 30-32 yaşlarında bir Suriyelinin vefat ettiğini söyledi.

Vali Yerlikaya, İstanbul’da kuvvetli sağanak yağıştan en çok etkilenen Esenyurt’ta, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve İl Jandarma Komutanı Nuh Köroğlu ile incelemelerde bulundu.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün İstanbul’da dünden itibaren kuvvetli sağanak yağışla ilgili ikazda bulunduğunu hatırlatan Yerlikaya, “İstanbul’da bugün öğleden sonra sağanak yağış oldu. İstanbul’da daha önce çok ender gördüğümüz iki hortum oluştu. Maalesef Esenyurt ilçemizin Pınar Mahallesi 1272. Sokak’ta bodrum katları kot seviyesinden itibaren 120 santimetreye yakın su bastı, Çatalca hakeza. Beylikdüzü’nde çok az bir iki noktada oldu. Çatalca’da hastanede tedavi gören 2 vatandaşımız, Beylikdüzü Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 2 vatandaşımız, Esenyurt Devlet Hastanesi’nde 4 Suriyeli geçici koruma kapsamında misafirimiz var. 2,3 ve 5 yaşlarındaki 3 yavrunun durumları gayet iyi. Başhekimimiz az önce bana söyledi. Maalesef 30-32 yaşlarında bir Suriyeli misafirimiz vefat etti. Vefat eden kardeşimize vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.Başa dön tuşu