İsrail'den Türkiye'yi Çok Kızdıracak Hamle - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Türkiye

İsrail’den Türkiye’yi Çok Kızdıracak Hamle

Filistin haber ajansı Maan'ın haberine göre Knesset'in önceki gün gerçekleştirdiği "Ermeni Soykırımı" özel oturumunda konuşan Shaked, "Alman halkından istenenin onda biri Türk halkından istendi mi?" sorusunu yöneltti. Yahudi halkının bu unutkanlık ve sessizliğe daha fazla seyirci kalamayacağını iddia eden Shaked, "Ermeni soykırımı" iddialarının kabul edilmesinin Türk-İsrail ilişkilerinde yeni bir gerginliğe sebebiyet vermeyeceğini de iddia etti.

Zaman'da yer alan habere göre oturum öncesi bir konuşma yapan Likud milletvekili Reuven Rivlin de diplomatik kaygılarla başka bir ulusun maruz kaldığı afetin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Rivlin, Türkiye ile mevcut ilişkilere bağlı kalmadan her yıl "Ermeni Soykırımı"nı anma törenleri düzenleyeceklerini de vurguladı.


Soykırım iddiaları Knesset'in önde gelen sol partilerinden Meretz'in milletvekillerinden Zehava Gal-on'un girişimleriyle parlamentonun gündemine geldi. Dünkü görüşmelerden sonra konunun yasalaşması için parlamento bünyesinde çalışacak bir komite oluşturulmasına karar verildi. Mavi Marmara olayından sonra Türkiye'nin uluslararası arenada İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği baskılar üzerine İsrail'de bazı kesimler Ermeni iddialarının parlamentoda kabul edilmesi restiyle karşılık verilmesi çağrısında bulunmuştu. Uzmanlar, İsrail'in 'Ermeni soykırımı' iddialarını yasalaştırması durumunda Türkiye'nin tepkisinin çok daha sert olacağını, Tel Aviv yönetiminin bu tür bir hamleyi göze alamayacağını ifade ediyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar