İsrail'den Gazze'ye yeni kısıtlama - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Dünya

İsrail’den Gazze’ye yeni kısıtlama

İsrail yönetiminin bu sabah itibarıyla Gazze Şeridi’nde, balıkçıların avlanma menzilini 9 milden 6 mile indirdi.

İsrail Gazzeli balıkçıların avlanma menzilini 9 milden 6 mile çekti.


Gazze’deki Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, İsrail’in bugün balıkçıların avlanmak için 6 milin dışına çıkmasına izin vermediğini söyledi.

Ayaş, Filistin Sivil İletişim Heyeti’nin de resmi olarak avlanma menzilinin 9 milden 6 mile çekildiğini bildirdiğini ifade etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993’te imzalanan Oslo Antlaşması’na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi’nden 20 mil açığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, İsrail yönetimi Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

İsrail’in 7 Temmuz’da başlattığı saldırıların ardından İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında 26 Ağustos 2014’te varılan ateşkes antlaşması uyarınca, avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti. İsrail yönetimi, 3 Nisan’da Gazzeli balıkçıların avlanma menzilinin 6 milden 9 mile yükseltilmesine izin vermişti.

İsrail yönetimi 5 Haziran’da avlanma menzilini 6 mile çekeceğini duyurmuş ancak bu kararı uygulamayı 2 defa ertelemişti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar