İsrail doğalgaz bilmecesi'nin cevapı "özür" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Dünya

İsrail doğalgaz bilmecesi’nin cevapı “özür”

İsrail doğalgaz bilmecesi'nin cevapı "özür"

SON 10 yılın en büyük doğalgaz keşiflerinden üçü Doğu Akdeniz’de gerçekleşti. Sadece bu bilgi bile son dönemde bölgede yaşanan gelişmelerin habercisi niteliğinde. Doğu Akdeniz’de olduğu tahmin edilen devasa doğalgaz yataklarının geleceğinde, Türkiye’nin rolü etkili olacak. Netanyahu’nun özrü de enerji piyasalarında “İsrail-Türkiye boru hattının önü açıldı” yorumlarına neden oldu

HER taşın altında petrol ve doğalgaz aramamak lazım belki de, ancak aynı haftada önce Rumların Rusya ile sürpriz yakınlaşması, arkasından İsrail’in beklenmedik özür hamlesine bakıldığında kendinizi alıkoymanız da pek mümkün değil.


Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Mithat Rende, geçkiğimiz kasım ayında Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nde, İsrail gazı için ticari açıdan en mantıklı seçeneğin Türkiye’ye boru hattı çekmek olduğunu belirtti. Açıklama İsrail basınına da yansıdı ve geniş yankı uyandırıyor. Yaklaşık 4 ay sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Mavi Marmara baskınından dolayı Başbakan Tayyip Erdoğan’dan özür dilemesi ise artık söz konusu boru hattının önünün açıldığı yorumlarına neden oluyor.

REZERV İŞTAH KABARTIYOR

Uluslararası enerji analistleri, İsrail’in özür haberini “İsrail doğalgaz bilmecesi çözüldü. Bundan böyle gazı Türkiye üzerinden satabilir” şeklinde yorumlarken, Türk uzmanlar ise bir adım ileri giderek “İsrail-Ceyhan Doğalgaz Boru Hattı’nın önü açıldı” cümlesini kurdu. Doğu Akdeniz gaz rezervleri, pek çok enerji devinin iştahını kabartırken, İsrail ve Kıbrıs açıklarından elde edilen gazın önce Türkiye pazarına ulaşması, Türkiye üzerinden de Avrupa’ya taşınması en ekonomik çözüm olarak öne çıkıyor. Büyükelçi Rende, Atlantik Konseyi’nde, Doğu Akdeniz gazıyla ilgili “Türkiye çok büyük bir pazar. Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına da ulaşabilirler. Öbür türlü 10 milyar doları aşkın para harcayarak, LNG tesisleri kurulması gerekecek” demişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar