Dünya

İspanyollar, hükümeti protesto etti


İspanyollar, hükümetin yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını kapsamında aldığı önlemleri protesto etti. Göstericiler, tencere çalarak tepkilerini dile getirdi.

İspanya’da sol koalisyon hükümetinin yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede aldığı kararları protesto etmek için başkent Madrid sokaklarında gösteri düzenlendi. 

İspanya

Madrid’in Salamanca ve Aravaca mahallerinde sokağa çıkan ve sağ görüşlü partilerin sempatizanları oldukları gözlenen bir grup İspanyol, “hükümet istifa”, “özgürlük”, “diktatör istemiyoruz, demokrat bir hükümet istiyoruz” sloganları attı.

Covid-19’a karşı hükümetin aldığı, olağanüstü hal (OHAL) ve kademeli normalleşme süreciyle ilgili kararları protesto etmek için sokağa çıkan İspanyollar, tencere ve tavalara vurarak çıkardıkları gürültülerle tepkilerini duyurmaya çalıştı.

 

İspanya

İspanyol bayrakları taşıyan grubun ülkedeki OHAL’e rağmen gösteri yapması dikkati çekerken, yoğun güvenlik önlemi alan polis, sokaktaki kalabalığa müdahale etmedi.

Polis, hafta başından bu yana devam eden eylemlerden dolayı, OHAL kapsamında toplanma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle dün 13 göstericiye para cezası kesmişti.

İspanya

 

Diğer yandan İspanyol meclisinde 3. büyük siyasi parti konumundaki aşırı sağ görüşlü Vox partisi, ülkenin tüm büyük kentlerinde 23 Mayıs’ta araç konvoylarıyla hükümet karşıtı gösteri yapılması çağrısını bugün de yineledi.

Covid-19’dan dolayı 14 Mart’ta OHAL ilan eden sol koalisyon hükümeti, 24 Mayıs’da dolacak OHAL’i 1 ay daha uzatmak istiyor.

 

İspanya

Covid-19 ile mücadelede her geçen gün muhalefet partilerinin desteğini kaybetmeye başlayan hükümet, bu süreçte OHAL’in devam etmesi gerektiğini savunuyor.

 

İspanya

Ülkede virüsün en yaygın görüldüğü Madrid, kademeli normalleşme sürecinde 11 Mayıs’ta ikinci aşamaya geçmeyen tek özerk yönetim olmuştu.

 

İspanya

İspanya’da açıklanan son verilere göre Covid-19’dan şimdiye kadar 27 bin 321 kişi hayatını kaybederken, ülkede toplam vaka sayısı 229 bin 540’a ulaştı.

 Başa dön tuşu