İspanyollar dağıttı! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Dünya

İspanyollar dağıttı!

İspanyollar dağıttı!

İspanya'nın kuzeyindeki Pamplona kentinde, halkın boğalarla birlikte sokakta koşmasıyla ünlenen San Fermin Festivali başladı.Pamplona kent merkezindeki meydanda toplanan, festivalin geleneksel kıyafeti beyaz giysili, kırmızı fularlı yaklaşık 12 bin kişi, belediye binasının balkonuna çıkan Belediye Başkanının ateşlediği havai fişek eşliğinde, "Yaşasın San Fermin" diye bağırdı.

San Fermín festivali Kuzey İspanya'daki Pamplona şehrinde her yıl düzenlenen geçmişi eskilere dayanan bir kutlamadır. Bu kutlamada en önemli aktivite encierro yani boğaların koşması olmakla beraber festival hafta boyunca süren bir sürü diğer geleneksel etkinlikleri de kapsar.


 

 

Yerel dilde Sanfermines olarak bilinir ve bu festival bir bütün olarak Pamplona ve Navarre'nin koruyucu meleği olan San Fermin onuruna düzenlenir. Festivalde yaşananlar Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in Güneş de Doğar adlı eserinin merkezinde yer alır. San Fermin Festivali, muhtemelen İspanya'da yapılan festivaller arasında uluslararası arenada en çok tanınan festivaldir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar