Dünya

İspanya’daki İslam hazinesi UNESCO Dünya Mirası listesine giriyor

İspanya’nın güneyinde yer alan “Medinetü’z-Zehra Sarayı” Endülüs Emevilerinden kalma önemli bir İslam hazinesi. 10’uncu yüzyıldan kalma saray ve çevresindeki kent UNESCO Dünya Mirası listesine aday gösterildi. UNESCO’nun 4 Temmuz’a kadar sürecek Bahreyn’deki toplantısında karar verilecek.

 

İspanya’nın Endülüs belgesinde 10’uncu yüzyıldan kalma Medinetü’z-Zehra Sarayı, Endülüs Emevilerinin ilk halifesi Üçüncü Abdurrahman tarafından yaptırıldı.

Sarayın bulunduğu Cordoba, Akdeniz’in ekonomik ve kültürel açıdan önemli merkezlerinden biri, Endülüs’ün de başkentiydi.

Ancak bugün İslam hazinesi kabul edilen sarayın yıldızı çabuk söndü. Yaklaşık 80 yıl sonra iç savaşta yağmalandı, terk edildi.

10’uncu yüzyıl İslam mimarisinin özelliklerini taşıyan “Medinetü’z-Zehra Sarayı” günümüzde “Ortaçağ’ın Versay’i” olarak anılıyor ve önemli bir arkeolojik miras kabul ediliyor.

Sarayın orijinal yüzeyinin sadece yüzde 10’u toprak altından çıkarılmış durumda. Bu da arkeolojik alanda keşfedilmeyi bekleyen hala pek çok sır olduğunu gösteriyor.

Burada tarihin 10’uncu yüzyılda donup kalmış olması alanı daha da değerli kılıyor.

Yapımına milattan sonra 936’da başlanan saray dört yıl sonra tamamlandı. Surlarla çevrili kent, üç terastan oluşuyor.

Saray en yukarıda ve orta kademede yer alıyor. En alt sırada ise mahalleler ve cami bulunuyor. Bu bölümlar surların dışında kalıyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı