Dünya

İslam Ordusu füze yardımı istiyor


Lideri Zehran Alluş 25 Aralık’ta öldürülen Suriye’deki Esad karşıtı örgütlerden İslam Ordusu’ndan (Ceyş’ül İslam), ülkedeki krizin sona ermesi için yapılması planlanan barış görüşmeleriyle ilgili açıklama geldi. İslam Ordusu’ndan yapılan açıklamada, krize siyasi çözümün, ‘insanlar açlıktan öldüğü ve bombardımanlar sürdüğü’ sürece bulunamayacağı vurgulandı.
Reuters’ın haberine göre, Şam’ı bir anlaşmaya itmenin ‘en iyi yolunun’, militanlara yapılacak uçaksavar füze yardımının olduğunun belirtildiği açıklamada, “Rejimin siyasi çözümü kabul etmesi ve ona bağlı kalması için zorlayacak en iyi yol, örgütlere destek veren ülkelerin, militanlara uçaksavar füzeler temin etmesine izin vermek” denildi.

'FÜZELER YASADIŞI KULLANILMAYACAK'
Örgüt sözcüsü tarafından gönderilen açıklamada, füzelerin bunları “yasadışı” kullanacak gruplara ulaştırılmayacağı konusunda ‘garanti’ verildi.

Suriye hükümeti, İslam Ordusu’nu ‘terör örgütü’ olarak tanımlıyor. Hükümet, 25 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak görüşmelere katılmaya hazır olduğunu duyurmuş, ancak koşul olarak, görüşmelere katılacak Esad karşıtı örgütlerin isimlerini görmek istemişti. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ‘terör örgütleri’ listesini de görmeleri gerektiğini vurgulamıştı.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı