İskele’de sağlık hizmeti ağır aksak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Sağlık

İskele’de sağlık hizmeti ağır aksak

HALK ŞİKAYETÇİ… İskele’de önceki gece 3 kişi aynı dakikalarda hastalandı. İskele Sağlık Merkezi Acil Servis ekibi, “112 Acil Servis”inden yardım isteyen hastaya gidince sağlık merkezinin de kapıları kapandı. Diğer iki hasta çaresiz Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hasta yakınları yaşananları “skandal” diye yorumladı

HİZMET YETERSİZ… İskele Sağlık Merkezi’nde mesai saatlerinde 1 doktor, 6 hemşire, 1 adet ambulans sağlık hizmeti veriyor. Mesai saatleri dışında ise merkezde, 1 hemşire, 1 ambulans şoförü 1 güvenlik görevlisi var. Merkezde görevli gece ekibi aynı anda iki ayrı bölgedeki hastaya hizmet veremiyor


SENDİKALAR ÖFKELİ… Kıbrıs Türk Hemşire ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, hükümeti, sağlıkta yaşanan sorunlara duyarsız kaldığı iddiası ile eleştirdi. Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-iş) Başkanı Erol Şeherlioğlu ise “tasarruf” adı altında sağlık sektöründen başlayarak Kıbrıs Türkü’nü her alanda mağdur edip sonunda yok etmeye çalışmakla suçladı

ORUN: BİRAZ DAHA SABIR… İskele Belediye Başkanı Halil Orun, İskele’nin en büyük sorununun yeni yapılan Sağlık Merkezi ile sona ereceğine inanç belirtti. Orun, “İnanıyoruz ki 10-15 gün içerisinde sağlık merkezinde özlenen sistem kurulacak. 30 senedir sabreden halkımız biraz daha sabretsin” dedi


İskele’de kısa bir süre önce hizmete açılan yeni sağlık merkezinde verilen hizmet, hekim, hemşire ve 112 Acil Servis ekibi kadrosundaki eksiklik nedeni ile bölgenin ihtiyacını karşılamaya yetmiyor.
Kısa bir süre önce yeni binasına taşınan sağlık merkezinde mesai saatleri içerisinde ağır aksak sağlık hizmeti verilirken mesai saatlerinin dışında aynı anda iki hasta sağlık hizmeti alamıyor.
Nüfusu 15 bin’e dayanan İskele’de mesai saatlerinin dışında, aynı dakikalarda hastalanan iki kişiden biri, çaresiz bölgeye en yakın mesafede olan Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvuruyor.
İskele Sıhhiye Müfettişi Mustafa Delibaş’tan edinilen bilgiye göre, İskele Sağlık Merkezi’nde mesai saatlerinde 1 doktor, 6 hemşire, 4 ambulans görevlisi, eczane ve hasta kayıt bölümünde görevli 7 personel hizmet veriyor.
Bina ise 5 adet doktor odası, 1 adet temel sağlık odası, 1 adet hasta kayıt odası, 1 adet eczane, 1 adet röntgen odası, 1 adet laboratuar, 1 adet toplantı odası, 1 adet ambulans görevlileri odası, 1 adet müşahede odası, 1 adet müdahale odası, 1 adet acil bekleme salonu, 1 adet acil kayıt odası ve 3 ayrı yerde de bay, bayan tuvaletinden oluşuyor.

Skandal
İskele’de önceki gece 3 kişi aynı dakikalarda hastalandı. İskele Sağlık Merkezi Acil Servis ekibi, “112 Acil Servis”inden yardım isteyen hastaya gidince sağlık merkezinin de kapıları kapandı.
Diğer iki hasta çaresiz Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hasta yakınları yaşananları “skandal” diye yorumladı.
Havadis’e konuşan bazı vatandaşlar ise mesai saatleri içerisinde alınan sağlık hizmeti konusunda henüz hayati sıkıntı yaşamadıklarını ancak, İskele Sağlık Merkezi’nde mesai saatleri dışında da sağlık hizmeti verebilecek yeterli sayıda uzman kadronun bulunması gerektiğini söyledi.

Orun: 30 sene beklediler biraz daha sabır
İskele Belediye Başkanı Halil Orun, İskele Sağlık Merkezi yeni binasının açılışının henüz gerçekleşmediğini ancak halkın mağdur olmaması için mevcut durumda da hizmet verdiğini belirtti.
İskele’nin en büyük sorununun yeni yapılan Sağlık Merkezi ile sona ereceğini belirten Orun, “İnanıyoruz ki 10-15 gün içerisinde orada bir sistem kurulacak. Biraz daha sabır” dedi.
İskele Belediye Başkanı Halil Orun, “İskele Sağlık Merkezi’nde sağlık hizmetleri yıllarca mesai saatleri içerisinde verildi. Mesai saatleri dışında acil durumlarda Gazimağusa Devlet Hastanesi’nden sağlık hizmeti alındı. Ancak, 3 yıldan beri İskele Sağlık Merkezi’nde ambulans sistemi başladı ve geceleri de hizmet veriyor. Merkezde önümüzdeki zaman içerisinde geceleri de sürekli bir doktor olacak. 30 senedir sabreden halkımız biraz daha sabretsin. İnanıyoruz ki 10-15 gün içerisinde sağlık merkezinde özlenen bir sistem kurulacak. Yeni Sağlık Merkezi, İskele’ye yapılan en büyük hizmetlerden biridir. Tek sıkıntı personel eksikliği. Gece acil vakalara müdahale edecek doktor verilecek. İskele’nin yıllardır devam eden sorunlarından biri çözülüyor” şeklinde konuştu.

Şeherlioğlu: Sağlık, tasarruf politikalarının kurbanı oldu
Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-iş) Erol Şeherlioğlu, hükümeti “tasarruf” adı altında sağlık sektöründen başlayarak Kıbrıs Türkünü her alanda mağdur edip sonunda yok etmeye çalışmakla suçladı.
Hükümetin sağlıkla ilgili herhangi bir planı olmadığını kaydeden Şeherlioğlu, “Hükümetin sağlık alanında, sağlık ocaklarının yeniden düzenlenmesi, hızır servisin ada çapında genişletilmesi hatta hastanelerdeki hekim kadrolarına hekim alınması, tıbbi malzemelerin güncellenmesi gibi hiçbir planı yok. Daha da kötüsü UBP hükümeti tasarruf adı altında mevcut hızır servisleri azalttı” dedi.
“Sağlık hükümetin tasarruf politikalarının kurbanı oldu” diyen Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu, şöyle konuştu: “Ada genelindeki hemen her hastanede, acil servis kadroları yoktur. Sağlık merkezinde personel eksikliği ve benzeri sorunlar nedeni ile yeterli sağlık hizmeti verilemiyor. Lefkoşa’da geceleri acil serviste görevli 1 hakim var. Böyle olunca da hem hizmetin kalitesi düşüyor hem de hizmet aksıyor.”

Köse: Hastalar mesai saati dışında mağdur oluyor
Kıbrıs Türk Hemşire ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, İskele Sağlık Merkezi’nde hekim kadrosunda yaşanan eksiklik sebebi ile yeteri kadar sağlık hizmeti verilemediğini söyledi.
Köse, İskele’de önceki gün 2 hastanın mesai saatleri dışında merkezde hekim olmadığı için mağdur olduğunu ve İskele Sağlık Merkezi’nden sağlık hizmeti alamayınca Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvurmak zorunda kaldığını kaydetti.
Köse şöyle konuştu:
“İskele Sağlık Merkezi yeni binasına taşındı. Bu sevindirici ve İskele için sevindirici bir gelişme ancak sağlık hizmeti kadrodaki eksiklik nedeni ile yeterli değil. Mesai saatleri dışında, 1 hemşire, 1 ambulans şoförü bir de güvenlik görevlisi var. İskele’de dün akşam (önceki gün akşam) 3 tane art arda acil olay gerçekleşti. Mesai saati dışında ilk hasta merkezden hizmet almak istedi ancak İskele Sağlık Merkezi’nde mesai saati dışında görevli hekim olmadığı için Gazimağusa’ya sevk edildi. O sırada diğerleri geldi ancak merkez kilitli olduğu için onlar da diğer bölgelerdeki hastanelere gitmek zorunda kaldı. Benzer sorunlar, Güzelyurt’ta, Akdoğan’da Erenköy’de ve Mehmetçik’te de yaşanıyor. Biz sendika olarak, hükümeti sağlıkta istihdam yapılması konusunda defalarca uyardık. Kurultaya yönelik 400 istihdam yapan hükümet, sağlıkta gerekli olduğu halde istihdam yapmıyor. Sağlıkta yaşanan sıkıntılar ile ilgili cuma günü Sayın Başbakan ile görüşeceğiz. Umarım başbakanımız sağlık konusunda hassasiyet gösterir.”

Faydalı: Hizmet sorunsuz veriliyor
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, İskele Sağlık Merkezi’nde vardiyayı döndürecek yeterli sayıda hemşirenin görev yaptığını belirterek, sağlık hizmeti konusunda İskele Sağlık Merkezi’nde sorun yaşanmadığını belirtti.
Faydalı, “Hasta sayısına göre ambulans görevlendirmemiz mümkün değil. Kaldı ki, İskele Sağlık Merkezi’nde vardiyayı çevirecek, yeterli sayıda hemşiremiz vardır. Bu konuda şimdiye kadar bir problemimiz olmadı” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar