İskele: Yeter artık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Köşe Yazarları

İskele: Yeter artık

Avrupa ülkeleri eğitim bakanları geçtiğimiz hafta 24. Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları Konferansı’nda kaliteli eğitim, fırsat eşitliği, iyi bir eğitim yönetimi kavramlarını ele aldı. Bizde bu kavramların kağıt üzerinde kaldığını, uygulamada ise pek rastlamadığımızı söylemeye gerek yok. Bunun gerçek olduğunu zaten herkes yaşayarak öğreniyor.
Fırsat eşitliği demişken İskele-Karpaz bölgesinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Geçtiğimiz hafta İskele İlçesi İlkokulları Okul Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Ali Kaplan ile sohbet etme fırsatım oldu. Birkaç ay önce kurulan Ali Bey çok kızgın ve isyan noktasında… Ali Bey, bu federasyonu oluşturma amaçlarının, İskele ve Karpaz bölgesine karşı yıllardır devam eden ayrımcılığa ve unutulmuşluğa son vermek istediklerini söylüyor. Özellikle de eğitim alanında yaşanan eşitsizliğe vurgu yapıyor. Eğitimde en çok sorunun yaşandığı bölgenin İskele ve Karpaz bölgesi olduğunun altını çiziyor ve sorunları bir bir sıralıyor.
Bakınız Ali Kaplan ne diyor: “Yıllardır okullarımız öğretmen eksikliği olmadan açılmıyor, birkaç ay sonra gelen öğretmenlerin büyük bir kısmı da geçici öğretmen statüsünde. Kadrolu gelen öğretmenler de birkaç yıl sonra bölgeden ayrılıyor. Öğretmenlerin bu bölgede kalmalarını sağlayacak projeler geliştirilmeli. Öğretmen lojmanları artırılmalıdır.”
Ali Bey’in söylediklerine katılmamak elde değil. Yıllardır her gelen hükümet İskele-Karpaz bölgesinin sorunlarına çare olamadı. Okullaşma oranının en düşük olduğu ve işsizliğin en yoğun olarak yaşandığı bölge de bu bölgemiz. Ancak Ali Kaplan ile yaptığım sohbetten anladığım, bu bölge halkının artık uyanıyor oluşudur. Özellikle çocuklarının eğitimi konusunda duyarlılık üst seviyelerde… Ve bu konuda taviz vermek niyetinde değiller. Eğitimde yaşadıkları eşitsizliğe artık tahammül etmeyecekleri sinyalini aldım. Hatta önümüzdeki günlerde çok ciddi bir eylem hazırlığında olduklarını söyleyebilirim.
Ali Kaplan en çok da bölge milletvekilleri ve bakanlarından şikayetçi. “Onlara bile derdimizi anlatamıyoruz ya da bizi anlamak istemiyorlar” diyor. Hükümet yetkililerinin kendileriyle konuşmaktan, görüşmekten kaçtığını ifade ediyor.
İskele Bölgesi okulları bu günlerde en çok “Kolej Sınavı”nı konuşuyor. Bu yıl uygulamaya konulan tercihli sistemin kendilerine büyük zarar vereceğini söylüyorlar. En büyük kaygıları da, Bekirpaşa Lisesi içerisindeki kolej programına alınacak 25 öğrencinin en az 20’sinin Mağusa’dan gelecek öğrenciler tarafından doldurulacak olması ihtimalidir.
Ali Kaplan; “Bekirpaşa Lisesi’ndeki kolej programı niye açıldı? Yıllardır mağdur olan İskele-Karpaz bölgesindeki çocuklarımız için değil mi? İskele’deki kolej programı Mağusalılar tarafından doldurulacaksa biz bu işten ne anladık” diyor.
Ali Bey kendi açısından çok haklı. Kendi bölgesinin çocuklarının da kolej eğitimi almasını istiyor. Ancak devlet yıllardır İskele bölgesindeki çocuklara hep “üvey evlat” muamelesi yaptı. Onlara yıllardır doğru dürüst eğitim hizmeti sunmakta cömert davranmadı.
Aslında burada yapılması gereken, nasıl ki adı kolej olmayan bir okulda ve bir program olarak Bekirpaşa Lisesi’nde açılan kolej programının İskele ve Karpaz bölgesindeki diğer okullara da yaygınlaştırılmasıdır. Yani Bekirpaşa Lisesi’nde olan bir şey niye Erenköy Lisesi’nde, Mehmetçik ve Dipkarpaz Recep Tayyip Erdoğan Ortaokullarında olmasın. Türkiye ve neredeyse bütün dünya okul odaklı öğretim yerine program odaklı öğretime geçmişken… Yani bir okulda kolej programını takip etmek için okulun adının kolej veya o okula sınavla öğrenci alınması gerekmiyor.
İskele bölgesi için sorun aslında bunlardan da öte… Yani devlet, yıllardır diğer bölgelere olduğu gibi eşit hizmet sunmadığı, özellikle eğitimde fırsat eşitsizliğinin ciddi boyutlarda yaşandığı bu bölgedeki çocuklara, “geliniz özel dersin alıp başını gittiği Mağusa ve Lefkoşalı çocuklarla yarışın” diyor.
İnsanın içinden “gel de sen yarış” demek geliyor.
Ama bu kez İskele ve Karpaz halkı kararlı, bu kez boyun eğmek ve kaderine razı olmak niyetinde değil.
Yani anlayacağınız İskele, “yeter artık” diyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar