Magazin

İskele Festivali başladı


FESTİVALDE ÜNLÜ İSİMLER: Festival kapsamında bu akşam Ferhat Göçer konseri, 10 Temmuz akşamı Gripin konseri ve 12 Temmuz akşamı Havadis Gazetesi sponsorluğunda “Yılın Genç Kızı, Yılın Genç Erkeği” Yarışması düzenlenecek

46. Geleneksel İskele Festivali geçtiğimiz akşam düzenlenen törenle açıldı.  13 Temmuz’a kadar devam edecek olan festivalin açılışını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber gerçekleştirdi. Festival kapsamında ayrıca, 19. Uluslararası İskele Belediyesi Halk Dansları Festivali de gerçekleştiriliyor. Halk Dansları Festivali’ne, KKTC ve Türkiye’nin yanı sıra, Kanada, Şili, Romanya, Gürcistan ve Tayland’dan ekipler katılıyor. 46. Geleneksel İskele Festivali’nde 30’a yakın etkinlik gerçekleştirilecek. Festival kapsamında bu akşam Ferhat Göçer konseri, 10 Temmuz akşamı Gripin konseri ve 12 Temmuz akşamı Havadis Gazetesi sponsorluğunda “Yılın Genç Kızı, Yılın Genç Erkeği” Yarışması düzenlenecek.Halk Dansları Festivali’ne katılan ekiplerin gösteri sunduğu açılış töreninde, konuk ekipler ülkelerinden getirdikleri otantik hediyeleri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na takdim ettiler. İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun, Meclis Başkanı Sibel Siber ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşmalarının ardından  festivalin açılışı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, İstanbul Büyükçekmece Barış Manço Kültür ve Sanat Merkezi’nin el sanatları sergisinin de açılışını yaptı. Törende ayrıca, 20 yıllık belediye başkanlığı görevi sona eren Halil İbrahim Orun’a hizmetleri nedeniyle  yeni seçilen belediye başkanı Hasan Sadıkoğlu tarafından teşekkür plaketi verildi.
Eroğlu: Kültürleri birleştiren festival
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada,  İskele Festivali’nin ülkenin en güzel festivallerinden biri olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, festival kapsamında değişik ülke kültürlerinin birleştirildiğini vurgulayarak,  festivalin halkın bir araya gelip kaynaşması açısından önemli olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, festivallerin Kıbrıs Türk varlığının dış dünyaya gösterilmesi açısından da büyük önem taşıdığını kaydetti.


Siber: Çocukluk anılarımda önemli bir yeri var
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’de Larnaka’daki festivalin kendisinin çocukluk anılarında önemli bir yeri olduğunu kaydetti. Siber, festivalin barış, sevgi ve dostluk temasıyla gerçekleştirilmesinin çok anlamlı olduğunu, değişik folklor gösterileri ile kültürlerin bir araya getirildiğini ifade etti.
Orun: Misafirperverliğimizi gösteriyoruz
İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun da,  46 yıl önce Larnaka’da yaktıkları festival ateşini büyüterek geliştirdiklerini, dünyayı saran ışık demeti haline getirdiklerini kaydetti. Orun, Uluslararası Halk Dansları Festivali kapsamında bugüne kadar binlerce genci konuk ettiklerini ve  Kıbrıs Türk kültürü ve misafirperverliğini gösterdiklerini söyledi.Başa dön tuşu