Kıbrıs

İşçi güvenliği sözde kalıyor

Bahadır AYNA

Lefkoşa Terminal bölgesinde bir binanın dış cephe tadilatını yapan işçiler, onlarca metre yükseklikteki iskelelerde hiçbir güvenlik önlemi olmadan çalışıyor. İskele üzerinde çalışan işçiler kemerlerle bağlı olmadığı gibi, başlarında baret de bulunmadan işliyor. Evlerine ekmek götürebilmek için can güvenliği olmadan her koşulda çalıştırılan işçiler, son bir yılda meydana gelen iş kazalarını akıllara getirdi. Çalışma Dairesi’nin verilerine göre 2014 yılında 195 iş kazası meydana geldi. Bu kazalarda 191 işçi yaralandı, yaralanan işçilerin 4’ü yaşamını yitirdi. 

8 yılda 25 ölü
İş Yasası’nın 54’üncü maddesinde tanımlanan iş sağlığı ve iş güvenliği gereği iş verenin, iş yerinde çalışan işçilerin sağlığını ve iş güvenliği sağlamak için gerekli önlemleri almak ve gerekli koşulları sağlayarak araç ve gereçleri eksiksiz bulundurmakla yükümlü. İşçiler ise iş sağlığı ve güvenliği için usul ve koşullara uymak zorunda.
1 Ocak 2006 -31 Eylül 2014 tarihleri arasında ise iş kazaları nedeniyle 58 kişinin öldüğü bildirilirken, bu ölümlerin 25 tanesinin ise inşaat sektöründe meydana geldiği öğrenildi. Ülkemizde iş kazaları nedeniyle hayli fazla ölümler olurken halen daha işçilerin can güvenlikleri için önlem alınmadan çalıştırılıyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı