İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları'ndan Uyarı! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları’ndan Uyarı!

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent, sıcakların aşırı artmasıyla açık havada çalışanların ciddi sağlık problemleri yaşadığına işaret ederek, tüm topluma, işyeri sahiplerine ve çalışanlara tedbir alma çağrısı yaptı.

Yazılı bir açıklama yapan Baykent, “Açık havada çalışanlar, sıcaklığa maruz kalmaları sonucunda ciddi sağlık problemleri yaşamakta, hatta ölmektedirler. Bu hastalıklar uluslararası literatürde ‘heat illness’ yani sıcaklığa bağlı hastalıklar olarak yer almıştır” ifadelerini kullandı.

Özellikle ağır işlerde, hantal koruyucu kıyafet ve ekipman kullanarak çalışanların daha fazla risk altında olduğunu belirten Baykent, sıcaklığa bağlı hastalıklardan en çok etkilenen mesleklerin; inşaat, nakliye, tarım, turizm, asfalt bakım temizliği vb. peyzaj ve belediye hizmetleri, karayolu taşımacılığı, su taşımacılığı, petrol, yol, su, kanalizasyon borulama faaliyetlerinde çalışanlar olduğunu kaydetti.


Açık havada sıcakta çalışanlara yönelik tavsiyelerde de bulunan Baykent, “Susadığınızı hissetmeseniz dahi her 15 dakikada bir su için, serinlemek için gölge alanlarda dinlenin, açık renkli kıyafetler giyin ve şapka kullanın, sıcaklıkla ilgili hastalık belirtilerini öğrenin ve acil durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında bilgi edinin, iş arkadaşlarınıza göz kulak olun” ifadelerini kullandı.

İşverenlerin de, çalışanlarına güvenli çalışma alanları sağlamakla yükümlü olduğuna değinen Baykent, aşırı sıcaktan korunmuş alanlar, çalışanlara yeterli içme suyu, gölgeli dinlenme alanları ve dinlenme olanakları sağlamaları gerektiğini kaydetti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar