İrsen Küçük Kazandı! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

İrsen Küçük Kazandı!

İrsen Küçük Kazandı!

Divan başkanlığını Hüseyin Özgürgün yürüttüğü kurultayda, divan üyeliklerinde Zorlu Töre, İlker Edip, Teoman Turan ve Savaş Atakan yer alıyor.

Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçeleri olmak üzere 5 sandığın kurulduğu kurultayda, her iki adayda oyunu kullandı.


Divan başkanlığı, kurultayın yapıldığı Atatürk Spor Salonu dışında bulunan delegeleri, 20’şerli gruplar halinde içeriye alarak oylarını kullandırıyor.

****

SAAT 10.15 Başbakan İrsen Küçük kurultay alanına geldi. Başbakan Küçük tezahüratları yapılıyor.

Başbakan Küçük: Bugün karar günüdür. Hem partimiz hemde halkımız için hayırlı uğurlu olsun. Biran önce kurultayın tamamlanması gerekiyor.

Tahsin Ertuğruloğlu: Son derece tarihi bir gün. Ben tercihimi daha öncede açıklamıştım. Bu sadece Kaşif Küçük seçimi değil ülkenin kaderini belirleyecek bir seçimdir. Kaşif in arkasındaki destek ve ülkenin içindeki sorunların kaynağı aynı merciidir. Kaşifin kazanmamasını tercih ederim. Ülkenin önünün açılması için hanedan yapısından kurtulması lazım. Aksi taktirde vay UBP'nin haline vay ülkenin haline. Bütün mücadelemiz bu yöndedir.

SAAT 10.28. Ahmet Kaşif oyunu kullandı.

Kaşif: Hayırlısı olsun bu iş bitti. Delege bu işi mantığında bitirdi zaten. Masa düzeni tamam ama sandık düzeni söylenildiği gibi değil. İki sandık dediler şimdi beş sandık var. Böyle yönetim olmaz. Delege bugün kararını verdi ve sandıktan Kaşif çıkacaktır. Beş veya altı oy fazla çıkarsa divan mahkemeye götürecek. Ben salona tek girdim Küçük koruma ordusuyla girdi. Bu etik değildir. İki gün önce Sayın Küçük'le genel sekreter odasında oturup bunu konuştuk. İki gün önce verdiği sözü unutanlar ülkeyi nasıl yönetecek?

Küçük: Sandıklar partinin kararıdır öyle bir anlaşma olmadı. 6 delege benim normal hakkım olan atanmasıdır. Bunu mahkemeden önce atatdık. Bu yasaldır. Orda bir sıkıntı yok. farklı bir seçim olacak ve ben farklı kazanacağım.

SAAT 11.05 Seçim sandıklarının yeri güvenlik gerekçesi ile sürekli değiştiriliyor.

Turgay Avcı: Umarım UBP bu akşam bir bütün olarak yoluna devam eder. ÖRP ile UBP'nin birleşmesi keşke önceden olsaydı. Kıbrıs Türk Halkının kaybedecek zamanı yoktur. Bir çok projeye imza atılmıştır ama Kıbrıs Türk halkı bunları hissedemiyor. TC, KKTC hükümetlerinden giden toplumsal her projeye destek veriyor. Türkiye'nin müdahalesi olduğu her zaman söyleniyor. Anavatanla bütünlük tartışılmazdır. Müdahale söz konusu değildir. Bu konuları artık gündemden kaldırmak gerekiyor. Ümit ederim ki bu akşamda sonra vatandaşın halen hissetmediği ekonomik gelişme hissedilir. UBP'nin yarından sonraki yapması gereken ilk iş budur. 

Şerife Ünverdi: Önceliklle ülkemize hayırlısı olsun. UBP'nin ne kadar köklü olduğunu bugün bir kez daha gördük. Halkımızın güvenini bugün gördük. Bu yarışta kazanan kim olursa olsun UBP'nin bütünlüğü önemlidir. İrsen Küçük'le bu yola çıktım ve onunla devam edeceğim. Birinci kurultayda biz kazanmıştık. Ama tüzüğümüzdeki bir boşluktan dolayı malesef mahkemeye sürüklendi. Biz bir aileysek sorunlarımızı aile içinde çözmeliydik. UBP'nin büyük projeleri var tüm bu gelişmeler İrsen Küçük'ün başkanlığında gündeme geldi. Benim bakanlığımın halkımıza çok ciddi bir şekilde hizmet verdi. Tüm bu projeleri yarım bırakıp başka birini başa getirmek akıllıca olmaz. Kaşif gelirse projeler yarım kalacak.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci: UBP kurultayının bu kadr uzun sürmesi hoş olmadı. Kurultay ortamından çıkıp ülke icraatlarına dönülmesi lazım. ileriki süreçte sorunyaşanmaz inşallah. UBP bu hale gelmemleiydi. KKTC'nin UBP'ye ihtiyacı var. Hoşgorü içinde bu kurultaydan çıkılması lazım. Delegeler son dönemde sır küpü. Ucu kestirilemiyor. Her iki tarafta sizdenim diyor.

Ejder Aslanbaba: Son iki üç hafta içinde kurultay için 24 saat çalıştılar. Keşke bu enerjiyi ülke için özellikle Karpaz bölgesinin sorunlarını çözmek için harcasaydı. Delegeler bazı şeyleri açıklamayı korkuyor. Kazanan kaybedeni kucaklasın, kaybeden kazanana destek versin. Bazı basın bazı şeyleri çarpıtıyor. Müdahale açıklamaları bana göre yanlış. Türkiye'den gelen bakanların açıklamaları da yanlış.

Ali Çetin Amcaoğlu: Keşke böyle bir noktaya gelinmiş olmasaydı. birinci turda bu iş bitmiş olsaydı. partinin toparlanması adına yaşanan olaylar giderilecek gibi görünüyor. delegemiz ne yapacağını çok iyi biliyor. Delege kendi iradesini sandığa yansıtacak müdahale olmadı. Bu kez çok daha iyi çalıştık. Ben geçen seferki seçime göre İrsen Küçük lehine farkın daha da açılacağını umuyorum.

SAAT 12.40 UBP kurultayında saat 12.00 itibarı ile oyların %40'ı kullanıldı.

Mutlu Atasayan: Bu UBP'nin kendi iç meselesidir sonuç sandıklar açılınca çıkacak. Sonuç ne olursa olsun kazanan UBP ve KKTC olacaktır

Mehmet Tancel: Gayet demokratik bir şekilde bir oylama oluyor. Uzun zamandan sonra özlenen bir tabloydu. Demookrasiden hiçbir zaman kaçmamak gerekir.

13:07: Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi kurultay alanına geldi.

Saat 13. 26 Şu saate kadar delegelerin %60’ını oyunu kullandı.

SAAT 14.10 Oy verme işlemi devam ediyor. İrsen Küçük de saat 13:40'da oyu kullandı. Bu saate kadar delegelerin %80’inin oyunu kullandığı öğrenildi.

SAAT 14.13 Divan başkanı Hüseyin Özgürgün açıkladı, UBP'de oy verme işlemi saat 15.00'te sona ercek.

SAAT 15.00 UBP kurultayında oy verme işlemi sona erdi. Bütün kayıtlı delegenin oy kullandığı belirtiliyor

SAAT 15.20 5 sandıktan birincisi sayıldı. İlk sandıktan 123 İrsen Küçük 148 oy Ahmet Kaşif

 

SAAT 15.26 2. Sandık sayılmaya başladı.

İlk sandık sonucu

123 İrsen Küçük 148 oy Ahmet Kaşif

2. Sandık Sonucu

165 İrsen Küçük 137 Ahmet Kaşif

Toplam

288 İrsen Küçük 285 Ahmet Kaşif

3. Sandık Sonucu

152 Ahmet Kaşif 140 Oy

Toplam

437 Ahmet Kaşif  428 İrsen Küçük

4. Sandık Sonucu

136 Ahmet Kaşif 135 İrsen Küçük

TOPLAM

573 Ahmet Kaşif 563 İrsen Küçük

5. Sandık Sonucu

128 Ahmet Kaşif  145 İrsen Küçük

TOPLAM

701 Ahmet Kaşif 708 İrsen Küçük

Bu sonuçlara göre Başbakan İrsen Küçük kurultaydan galibiyetle çıktı.

İrsen Küçük ilk yaptığı açıklamada kurultayın arkada kaldığını ve bundan böyle hükümet çalışmalrının öne çıkacağını söyledi. Küçük kaybeden ve kazanan yok. Tek kazanan UBP. UBP'yi bekleyen hizmetler vardır.

UBP 2. Tur Kurultayından Fotoğrafları görmek için tıklayınız…

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar