Dünya

İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimi

Ülkeyi mevcut cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın sertlik yanlısı tutumundan uzaklaştıracağı yorumları yapılan ve aynı zamanda din adamı olan Ruhani, reformcu kanadın önde gelen isimlerinden eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin açık desteğini aldı. Hatemi destekçilerine, reformcu aday Ruhani'ye oy verme çağrısı yaptı.

İran'ın eski cumhurbaşkanlarından Ali Ekber Haşimi Rafsancani tarafından da desteklenen Ruhani, seçim kampanyasında, siyasi mahkumların serbest bırakılacağı, insan haklarının güvence altına alınacağı ve "ülkeye itibarının yeniden kazandırılacağı" sözü vermişti.

Ruhani, televizyonda yayınlanan söyleşilerde de ülkenin tartışmalı nükleer programı, uluslararası yaptırımlar, ekonominin çök kötü durumda olması ve İran'ın uluslararası toplumda aşırı derece tecrit edilmesi gibi tabu olarak kabul edilen konuları ele alıyordu.

HEM REFORMCULARA HEM MUHAFAZAKARLARA YAKIN

Geçmişte İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'nde temsilciliği dahil olmak üzere parlamentoda çeşitli görevlerde bulunan Ruhani, ABD ile diplomatik ilişkileri yeniden kurma sözü de veriyordu.

Hatemi döneminde İran'ın baş nükleer müzakerecisi olan ve son olarak, Düzenin Yararının Teşhis Heyeti'nin Stratejik Araştırma Merkezi'nin yöneticiliğini yapan Ruhani, 1999 yılında reformcu bir gazetenin kapatılmasına karşı yapılan öğrenci gösterileri sırasında sabotaj ve kamu malına zarar vermekten tutuklananların, suçlu bulunmaları halinde ölüm cezasıyla karşı karşıya kalabileceklerini söyleyerek katı bir tutum sergilemişti.

Öte yandan Ruhani, 2009 yılındaki seçimden sonra patlak veren gösterileri ise desteklemiş ve hükümeti, halkın barışçıl biçimde gösteri yapma hakkı olarak gördüğü şeye karşı çıktığı için eleştirmişti.

Hasan Ruhani, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı, "özensiz, hesapsız ve plansız açıklamalarının" ülkeye pahalıya mal olduğu gerekçesiyle açıkça eleştiriyordu.

Glasgow Caledonian Üniversitesi'nden hukuk doktora

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı