Dünya

İran’a insan haklarına saygı çağrısıİngiltere ve Almanya’dan insan haklarına saygı çağrısı yapılırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı eylemlerin İran’ın iç meselesi olduğunu vurguladı ve yabancı müdahalenin krizi tırmandırdığını öne sürdü.

İran’da hayat pahalılığına tepki olarak başlayan ve rejim karşıtı eylemlere dönüşen protesto gösterileri uluslararası kamuoyunun da gündeminde. Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de eylemcilere destek için gösteri düzenlendi. Amerikan Başkanı Donald Trump da sosyal medya hesabından Tahran yönetimini hedef almayı sürdürdü. İran halkının baskıcı rejime karşı daha fazla refah ve özgürlük için mücadele ettiğini söyleyen Trump, Barack Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmayı eleştirdi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise göstericiler için “cesur İranlılar” ifadesini kullandı.İngiltere ve Almanya’dan insan haklarına saygı çağrısı yapılırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı eylemlerin İran’ın iç meselesi olduğunu vurguladı ve yabancı müdahalenin krizi tırmandırdığını öne sürdü.

Başa dön tuşu