Dünya

İran yeni füzesini tanıttı


İran’la P5+1 ülkeleri arasında nükleer anlaşmaya varılmasından kısa bir süre sonra, İran, yeni füzesini görücüye çıkardı. İran Savunma Bakanlığı, Fetih 313 adlı karadan karaya, katı yakıtlı, hassas güdümlü füzesini tanıttı.
Press Tv’nin haberine göre, Havacılık ve Uzay Sanayi Kuruluşu tarafından üretilen 500 kilometre menzilli yeni füze, Ulusal Savunma Endüstrisi Günü kapsamında başkent Tahran’da düzenlenen bir törenle tanıtıldı. Törene, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve üst düzey yetkililerin katıldığı bildirildi.

'HEDEFLERİ VURDU'Füzenin daha önce test edildiği belirtilirken, ‘hedefleri başarılı bir şekilde vurduğu’ ifade edildi. İran Savunma Bakanlığı’nın füzenin toplu üretimine başlamayı planladığı da bilgiler arasında.

RUHANİ: GÜÇSÜZ ÜLKELER GERÇEK BARIŞI HEDEFLEYEMEZ
Jerusalem Post'un haberine göre, törende açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Biz, ihtiyacımız olan herhangi bir silahı satın alacağız, satacağız ve geliştireceğiz ve bunun için izin istemeyeceğiz. Başka ülkelerle, yalnızca güçlüyken müzakere edebiliriz. Eğer bir ülkenin gücü ve bağımsızlığı yoksa, gerçek barışı hedefleyemez" ifadesini kullandı.Başa dön tuşu