Dünya

İran: Birleşmiş Milletler’e aidat ödemesini yaptık
İran, Birleşmiş Milletler’e olan gecikmiş aidat ödemesini yaptığını duyurarak askıya alınan oy kullanma hakkının iadesini talep etti.

Tasnim Haber Ajansına göre, İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mecid Taht Revançi, Güney Kore’nin bloke ettiği İran’a ait mali varlıktan 18 milyon doların BM’ye aktarıldığını söyledi.
Revançi, sözlerine şöyle devam etti:İran’ın BM’deki oy kullanma hakkının iade edilmesini bekliyoruz. Maalesef 2 yıldır üst üste ABD’nin İran’a yönelik baskıcı ve tek taraflı yaptırımları nedeniyle üyelik aidatımızı ödeme sorunuyla karşı karşıyayız.

ABD yaptırımları sadece ilaç, temel ihtiyaçlar ve tıbbi ekipmanlar gibi alanları etkilemekle kalmadı, aynı zamanda BM çalışmalarını da aksattı.”

BM Şartı’nın 19’uncu maddesine göre, bir ülkenin örgüte olan aidat borcu, son 2 yılda yaptığı ödemeden fazlaysa o ülkenin BM Genel Kurulu’nda oy kullanma hakkı askıya alınıyor.

İran geçen yıl da 65 milyon dolardan fazla aidat borcu olduğu için Genel Kurul’da oy kullanma hakkını kaybetmiş, 16 milyon dolarlık minimum ödeme yaparak oy kullanma hakkını geri kazanmıştı.

ABD’nin yaptırımları nedeniyle İran’a ait yaklaşık 7 milyar dolar, Güney Kore bankalarında tutuluyor.Başa dön tuşu