Sağlık

IQOS Kuzey Kıbrıs’taki 1. yılında yaklaşık 10 bin kişinin hayatını değiştirdi


Dünyada yaklaşık 5 milyon yetişkin sigara tüketicisi sigarayı bırakıp tamamen IQOS kullanmaya başlarken, Kuzey Kıbrıs’ta da IQOS 1. yılında yaklaşık 10 bin kişinin hayatını değiştirdi.

Dünyanın lider uluslararası tütün şirketi olan Philip Morris International (PMI), zararı azaltma potansiyeli taşıyan yenilikçi ürünü IQOS’u dünyada ilk olarak 2014 yılında Japonya ve İtalya’da piyasaya arz etti. Daha sonra da bu ülkeleri hızlıca İngiltere, Hollanda, Fransa, Kanada ve Kıbrıs’ın da aralarında bulunduğu toplam 37 ülke takip etti.

Dünya’da bugüne kadar yaklaşık 5 milyon yetişkin sigara tüketicisi sigarayı bırakıp tamamen IQOS kullanmaya başladı ve bu sayı hızla artmaya devam ediyor. Bu yenilikçi ürün, bundan tam 1 sene önce ilk olarak Nisan 2017’de Ercan Havalimanı’nda açılan IQOS Shop’la Kuzey Kıbrıs Duty Free pazarında lanse edildi. Böylece Kuzey Kıbrıs, dünyada IQOS satılan 3. Duty Free pazarı oldu. IQOS daha sonra, Mayıs 2017’de, Kuzey Kıbrıs iç pazarında da satışa sunuldu. IQOS’un piyasaya girmesinin 1. senesi dolarken IQOS, Kuzey Kıbrıs’ta bugüne kadar yaklaşık 10.000 yetişkin sigara tüketicisinin hayatını değiştirdi.

PMI ürünlerinin Kuzey Kıbrıs’taki satış ve dağıtımından sorumlu distribütör şirketi konumunda olan Kaner Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Kaner, IQOS’un Kıbrıs’taki 1 yıllık sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaner, “PMI’ın hedefi IQOS’un da aralarında bulunduğu dumansız ürünlerin ya da bir başka deyişle riski azaltılmış ürünlerin, bir gün tamamen sigaraların yerini almasıdır. Bizler de Kuzey Kıbrıs’ta PMI vizyonuna paralel olarak sigara içen tüm yetişkin tüketicileri bu ürüne geçirmeyi hedefliyoruz. Dünyada yaklaşık 5 milyon yetişkin sigara tüketicisinin PMI’ın ilk dumansız ürünü olan IQOS’a geçtiği tahmin ediliyor. Kıbrıs’ta ise 10 bin rakamına ulaşmış bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

IQOS HeatControl™ Teknolojisi, İsviçre’de tasarlanmış, çığır açan bir tütün ısıtma sistem olma özelliği taşıyor. Çok yenilikçi ve farklı bir ürün olan IQOS, tütünü yakmayıp ısıtıyor. Bu sayede de doyurucu ve gerçek bir türün tadı veriyor. Ayrıca yanma olmadığı için duman çıkarmıyor, kül oluşturmuyor ve sigaraya kıyasla daha az koku bırakıyor. IQOS, sigara kullanımına bir alternatif olarak, tütün ürünü kullanımına devam etmek isteyen yetişkin sigara tüketicileri için tasarlanmış bir üründür.

Mayıs’ta yeni ürün geliyor

Yaptığı açıklamada “Bugün Kuzey Kıbrıs’ta IQOS ile 1. senemizi kutlarken bu başarımızı Yeni IQOS 2.4 Plus cihazını piyasaya sunarak taçlandırmayı planlıyoruz” diyen Serhan Kaner, dünyanın her yerindeki IQOS kullanıcılarından alınan geri bildirimlere paralel olarak geliştirilen yeni IQOS 2.4 Plus cihazlarının Mayıs 2018’de tüm IQOS satış ve destek noktalarında yerlerini alacağını müjdeledi. Kaner ayrıca “Yeni IQOS 2.4 Plus ile IQOS Isıtıcı yüzde 35’e kadar daha hızlı şarj olma özelliğine sahip. Daha hızlı şarj özelliğinin yanı sıra, cihazın üzerindeki LED ışıklar daha görünür hale geldi ve Isıtıcı da artık deneyimin başında ve sonunda titreşimle uyaracak. Tabii ki Yeni IQOS 2.4 Plus bir son değil, bunun gibi dünya genelindeki IQOS ile ilgili bütün yenilikleri Kuzey Kıbrıs’a da getirmek için PMI ile yakın çalışmamızı sürdüreceğiz. Çünkü Kuzey Kıbrıs’ta sigara içmeye devam eden yetişkin sigara tüketicilerinin mümkün olan en kısa zamanda IQOS’a geçmesini diliyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Tütün ile ilgili sağlık risklerini azaltmanın en iyi yolu tütün kullanımını tamamen bırakmak olduğunun altını çizen Serhan Kaner “Kimse bunun aksini iddia edemez. Fakat şöyle de bir gerçek var ki pek çok sigara kullanıcısı sigara içmeye devam etmeyi tercih ediyor. Hatta Dünya Sağlık Örgütü, 2025 yılı itibarıyla 1 milyardan fazla kişinin sigara kullanmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Dolayısıyla potansiyel olarak daha az zararlı ürünler varsa, bunlar kullanıma sunulmalı ve yetişkin sigara tüketicileri bu ürünleri tanıma fırsatına sahip olmalıdır” dedi.

PMI, 2008’den bu yana, IQOS’un da arasında bulunduğu dumansız ürünlere yönelik temel araştırmalar, ürün geliştirme, ticarileştirme, üretim kapasitesi, bilimsel kanıt ve sigara içen yetişkinlerin dumansız ürünleri nasıl algıladığına yönelik araştırmalara 4,5 milyar dolardan fazla yatırım yapmış bulunuyor. PMI’ın, 2017’de ise yaklaşık küresel AR-GE harcamalarının %75’i ve küresel ticari harcamalarının neredeyse %40’ını dumansız ürünlere ayırıldı. Öte yandan IQOS ile kullanılan HEETS tütün çubuklarının üretimi için de üretim tesislerine 1,5 milyar doların üzerinde yatırım yapılmıştır. Bu tutar; İtalya ve Almanya’da ısıtılmış tütün üretimi yapmak üzere yeni fabrikaların kurulması ile Yunanistan, Rusya, Romanya ve İsviçre’deki mevcut fabrikaların dönüştürülmesini içermektedir.

###

 

PMI Araştırmaları Hakkında:

IQOS geliştirilirken 10 seneden daha uzun süredir 430’dan fazla dünya standartlarında bilim adamı, 30’dan fazla bilim ve mühendislik disiplinini kullanarak çalışmıştır. PMI bunu yaparken de dünya genelinde İsviçre’den Singapur’a 30’dan fazla lokasyonda yer alan geniş AR-GE ağını kullanmıştır.

IQOS, tütün ürünleri tüketmeye devam etmek ve gerçek tütün deneyimini yaşamak isteyen yetişkin sigara tüketicileri için bir alternatiftir. IQOS’un riski azaltılmış bir ürün olup olmadığına karar verebilmek için bilimsel araştırmalar devam etmektedir. IQOS, tütünü yakmayıp ısıtır. Bu sayede duman değil, buhar oluşturur. Şimdiye kadar yapılan bilimsel çalışmalar, oluşan ve içe çekilen IQOS buharında bulunan zararlı bileşenlerin seviyesinin, sigara dumanına kıyasla ortalama %90 daha düşük olduğunu göstermektedir. Fakat bu, IQOS zararsız veya tamamen risksiz demek değildir. Tütünle ilgili sağlık risklerini azaltmanın en iyi yolu tütün kullanımını tamamen bırakmaktır.

PMI bu konuda pek çok bilimsel çalışma yürütüyor ve bu çalışmaları herkese açık. Bu çalışmalara ve akla takılan soruların cevabına www.pmiscience.com web sitesinden ulaşmak mümkün.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı