iPhone ve iPad bu sefer Apple'ı vurdu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Nisan 14, 2024
Ekonomi

iPhone ve iPad bu sefer Apple’ı vurdu

Dün önemli kayıplar yaşayan Apple hisseleri 2011’den bu yana ilk kez 400 dolar seviyesinin altına gelerek gün içinde 398 doları gördü.

Dün  toplamda 23.44 dolar düşerek 5.5 oranında değer kaybeden hisseler, Ocak 2013’ten bu yana ise yüzde 24 oranında geriledi.


Hisselerin düşüşünde Apple’ın tedarikçisi Cirrus Logic şirketinin iPhone ve iPad satışlarında zayıflama olduğunu rapor etmesi etkili olduğu ileri sürülüyor.

Son yıllarda üstün performans sergileyen şirket uzun aradan sonra ilk kez hem yatırımcılar hem de rakipleri tarafından baskıyla karşı karşıya kaldı.

Diğer taraftan en büyük rakibi olan Samsung’un hem akıllı telefon hem de tablet alanındaki Pazar payını giderek arttırıyor olması da, Apple pazardaki lider gücünü azaltan en önemli faktörlerden biri olarak gösteriliyor.

Gartner şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, 2012’nin son çeyreğinde Samsung’un akıllı telefon satışları 65 milyona ulaşırken, Apple yalnızca 44 milyon satış yapabildi.

Tüm bu etkenlerin yatırımcılar üzerinde tedirginlik oluşturması da Apple’ın hisselerinin Aralık 2012’deki zirvesinden bu yana yüzde 40 değer kaybetmesine sebep oldu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar