Dünya

“İnternet bağımlılığı, hayal dünyasında yaşatıyor”


Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde hemen hemen herkeste internete bağlanabilen teknolojik cihazlar olduğunu söyledi.

Bu cihazların yeni alışkanlıklar, konuşma, yazışma dili ve hatta bir kültür oluşturduğunu, kişilerin pek çok konu için artık yüz yüze iletişime geçmeyi tercih etmediğini belirten Yorulmaz, şöyle konuştu:

"İletişimsizlik durumu kişinin doğal olarak günlük hayatını ciddi biçimde etkiliyor. Bağımlı kişi, bir süre sonra sosyal ilişkilerde, diğer insanlara ihtiyaç duymayıp onlardan uzaklaşmakta, gerçek dünyadaki kendisini zorlayacak sıkıntılı durumlar yerine hayal dünyasında kendi kendine yeterli ve rahat olduğu duygusunu tercih etmektedir."

"BAĞIMLILIKTAN TEK BAŞINA KURTULAMIYOR"

Yorulmaz, sosyal medyayı aşırı kullanmanın aile ilişkilerine de zarar verdiğini vurguladı. Bağımlı kişinin gün geçtikçe gerçek hayattan koptuğunu ve bağımlı olduğu madde ya da davranışın kısır döngüsü içinde hapsolduğunu dile getiren Yorulmaz, şöyle devam etti:

"Kişi, bağımlılıktan kurtulmak istese de bunu kendi başına başaramıyor. İnternet kullanımı azaltıldığında ya da kısıtlandığında sinirlilik, huzursuzluk gibi yoksunluk belirtileri hissediliyor, internete bağlı kalabilmek için yalan söyleniyor. İnternette fazla vakit geçirme nedeniyle okul, aile ve iş hayatı olumsuz etkileniyor."

Yorulmaz, bazı internet bağımlılarının ise maddi imkanları elvermediği halde sürekli teknolojik araçlar aldığını kaydetti.

"FİZYOLOJİK OLARAK DA ETKİLİYOR"

Yorulmaz, internet bağımlılığının kişinin fiziksel sağlığını da etkilediğini söyledi. Sürekli bilgisayar karşısında bulunan kişide kişide bel ve sırt ağrısı, görme bozukluğu, uyku düzeninde bozulma, yorgunluk, huzursuzluk dolaşım bozukluğu ve hatta emboliye bağlı ölümlerin dahi görülebildiğini dile getiren Yorulmaz, şöyle konuştu:

"İnternet bağımlılığı, fast food beslenme, obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalık için de risk yaratıyor. Çözüm, küçük yaşlarda başlıyor. Anne ve babaların çocuklarla, yaşına uygun daha nitelikli zaman geçirmeye özen göstermesi gerekiyor. Çocuklar ve gençler her zaman anne, babalarını örnek alıyor ve taklit ediyor. Bu nedenle anne babalar da internet kullanımında iyi örnek olmalı."

Yorulmaz, ailelerin genellikle okulda başarılı olması ve arkadaşlarından geri kalmaması için çocuklarına teknolojik imkanlar sağladığını ancak bir süre sonra çocukları bilgisayar başından kaldıramamaktan yakındığını dile getirdi.

Yapılan araştırmaların internetin dünyada en çok eğlence amacıyla kullanıldığını gösterdiğini dile getiren Yorulmaz, "İnternetin hayatımızı kolaylaştırmak için bir araç olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle diğer tüm araçlar gibi interneti de zamanında ve dozunda kullanmak çok önemlidir" diye konuştu.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı