İnsan midesine ait dokular geliştirildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Aralık 10, 2023
Yaşam

İnsan midesine ait dokular geliştirildi

Mide dokusu

Amerikalı bilim insanları, laboratuvar ortamında, insan midesine ait asit ve sindirim enzimleri üreten dokular geliştirdi.

Nature dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma, Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi’nde görevli araştırmacılar tarafından yürütüldü.

Bilim insanlarının, tüm hücre tiplerine dönüşebilen kök hücreleri kullandığı araştırmada, midenin korpus ve fundus bölümünden dokular geliştirdiği, ekibin iki yıl önce de hormon üretiminden sorumlu antrum bölümü dokularını laboratuvar ortamında büyüttüğü belirtildi.


Araştırma sırasında midenin oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bilim adamlarının organın embriyodaki gelişiminin genetiğini incelemek için de farelerden faydalandı.

Bilim insanları bundan sonra hücre geliştirme yöntemiyle elde edilecek midenin fundus bölümüne benzer yapının, kronik gastrit, ülser ve mide kanserine yol açabilen helikobakter piloriye vereceği yanıtı keşfetmeyi planlıyor.

Mide rahatsızlıklarının dünyada milyonlarca kişiyi etkilediği, mide kanserinin, kanserle bağlantılı ölümlerin başlıca üçüncü nedeni olduğu belirtiliyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar