Bilim ve Teknoloji

İnsan kromozomlarının olması gerekenden çok daha ağır olduğunu keşfeden bilim insanları, bunun nedenini bulamadı


Bilim insanları vücudumuzun neredeyse her hücresinde yaşam talimatlarını içeren insan kromozomlarının barındırdıkları DNA’dan 20 kat daha ağır olduğunu keşfetti. Bu, genomun henüz keşfedilmemiş eksik bileşenlerinin olabileceğini düşündüren bir gelişme.Tipik bir insan hücresi normalde 23 çift, yani toplamda 46 kromozom içerir ve bunların içinde 3.5 milyar molekül bazlı DNA çiftinden 4 kopya bulunur.DNA’nın yanı sıra kromozomlar, DNA’yı okumak, hücre bölünmesini düzenlemek ve iki metrelik DNA ipliklerini hücrelerimizin her birine sıkıca paketlemek ve sarmak gibi çeşitli işlevlere hizmet eden proteinlerden oluşur.

University College London’ndan (UCL) bilim insanlarının öncülüğünde düzenlenen araştırmada bilim insanları, 46 kromozomun dağılımındaki elektron sayısını belirleyip, daha sonra bu ölçümle kütleyi hesaplamak için Birleşik Krallık’ın ulusal senkrotron tesisindeki (Diamond Light Source) güçlü bir X-ışınını kullandı.

Araştırmacılar elektron sayısını tahmin etmek için X-ışınının kırılıp kromozomlardan geçerken oluşturduğu örüntülerin bir araya getirildiği X-ışını pikografisi adı verilen bir teknik kullandı.

Bilim insanları, kromozomları hücre bölünme döngüsünün metafaz kısmı sırasında inceledi. Yani hücreyi iki yavru hücreye ayrılmadan hemen önceki, paketleme proteinlerinin DNA’yı çok derli toplu, belirgin yapılar halinde sardığı aşamada gözlemlediler.

Başa dön tuşu