Dondurucudan gelen koku

Ceset, Johnson’ın Aralık 2019’da başka nedenlerle gözaltına alınmasının ve dairenin mühürlenmesinin ardından keşfedildi.

Cesedin bulunduğu dondurucu içeride bırakılmıştı ancak fişi çekilmişti.

Daha güvenlik kontrolleri yapmak için daireye görevliler gitti ve güçlü bir koku fark etti, ancak dondurucu, kokunun çürüyen yiyeceklerden kaynaklandığını varsayan görevliler tarafından Ağustos 2020’de götürüldü.

Ceset sonunda konteyner şirketinin personeli tarafından bulundu.

Otopsi incelemesinde künt kafa travması belirtileri tespit edildi, ancak Wainwright’ın nasıl öldüğü sonucuna varılamadı.

Mahkemede, yakın zamanda Derby’de yaşayan Johnson’ın, ölümünden sonra eski ev arkadaşının banka hesabını kullandığı anlatıldı.

Avukat Raglan Ashton ikili arasında, birinin ölümü halinde diğerinin ortak hesaptaki paraya erişebileceğine dair “gayrıresmi bir anlaşma” olduğunu söyledi.

Yargıç Shaun Smith KC, cenazenin gömülmesini engellemenin “olağandışı bir suç” olduğunu söyledi ancak sanığın Wainwright’ın ölümüyle bir ilgisi olduğunu “hiçbir şekilde ima etmediğini” belirtti.

Yargıç, “Onun ölümünü kabul etmiş olsaydınız ve normal bir şekilde süreç gerçekleşseydi, iyi ve düzgün bir cenaze töreni yapılırdı” dedi.

“Yaptığınız her şey o cesedin saklanmasını kolaylaştırdı. Onun bulunmasına katkı sunacak hiçbir şey yapmadınız.”