Dünya

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı yalanlayan belgeler İskoçya mahkemesine sunuldu


İngiliz hükümeti tarafından İskoçya’daki bir mahkemeye sunulan belgelere göre, Başbakan Boris Johnson 19 Ekim tarihine kadar Avrupa Birliği (AB) liderleriyle ülkesinin birlikten ayrılması (Brexit) konusunda bir anlaşma sağlayıp bunu İngiltere Parlamentosu’nda onaylatamazsa, birliğe sürecin uzatılmasını isteyen bir mektup yollayacak.

İngiltere Parlamentosu’nda Eylül ayında İşçi Partisi milletvekili Hilary Benn’in sunduğu ve onaylanıp yürürlüğe giren Benn Yasası, Başbakan Johnson’ın, 19 Ekim’e kadar AB’den anlaşma olmadan ayrılma ihtimali kesinleşirse bir uzatma istemesini öngörüyor.

Ancak aksi yönde açıklamalar yapan Johnson’ın bu yasayı çiğneyebileceğinden kaygılanan bir grup, bunu engelleyecek bir karar çıkartmak amacıyla İskoçya’da mahkemeye başvurmuştu.

İskoçya’nin en yüksek mahkemesine iş adamı Dale Vince, Avukat Jo MAugham ve İskoçya Ulusal Partisi’nin Avam Kamarası’ndaki milletvekillerinden Joanna Cherry tarafından yapılan başvuru, Benn Yasası’nın Başbakan’ı ne ölçüde bağladığı konusuna açıklık getirilmesini istiyor.

Mahkemeye başvuran grubun avukatı, hükümet tarafından sunulan belgelerin Boris Johnson’ın geçen hafta Parlamento’da yaptığı konuşmalarla çeliştiğini söyledi.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı