İngilizlerin hızlı çocuğu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Otomobil

İngilizlerin hızlı çocuğu

İngilizlerin hızlı çocuğu

 

Yuvarlak hatlı tasarımını daha önce de gördüğümüz otomobilin arkasına yerleştirilen ve gövdeyle aynı seviyeye gizlenebilen spoiler bir hava freni olarak kullanılabildiği gibi yüksek süratli sürüşlerde hava sürtünmesinin azaltılabilmesi için açısı, direksiyon simidi üzerine yerleştirilen düğme sayesinde değiştirilebiliyor.


1.400 kg ağırlığa sahip olan otomobilin fren sisteminde görev yapan diskler yeni bir karbon seramik alaşımından üretilmiş. Standart karbon seramik disklerden daha hafif olan parçalar daha çabuk soğurken çelik disklerde olduğu gibi parlak bir görünüme sahip.

 

İç mekanı neredeyse tamamen karbon fiberden üretilen P1'in yaşam alanında kullanılan bu parçaların en üst cilası atılmamış ve bu sayede 1.5 kg ağırlık tasarrufu sağlanmış. Karbon fiber iskelete sahip koltuklar 10.5 kg ağırlığa sahip. İleri-geri kaydırılabilen koltukların sırtlıklarıysa 28 derecede sabitlemiş. McLaren, pistlere çıkıp aracı kaskla kullanacak sürücüler için sırtlık açısını 32 derece olarak da sunabiliyor.

Otomobilin, gaz pedalına atmosferik emişli bir motora sahipmiş gibi tepki verebilmesi için hibrit bir sistemle donatıldığını açıklayan McLaren, Formula 1'de kullandığı teknolojilerden birisini daha yollara taşımış oluyor. Çift turbo beslemeye sahip 3.8 litre hacimli v8 motoru 737 beygir güç, 720 Nm tork üretebilen otomobilin elektrik motoru 180 beygir güç, 260 Nm tork sağlayabiliyor.

Karma kullanımda 916 beygir güç, 900 Nm tork üretebilen araçta 7 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik bir şanzıman görev yapıyor. Hızlanma verileri kesin rakamlarla belli edilmese de otomobilin 0'dan 100 km/s sürate ulaşması 3 saniyenin altında zaman alacak. 200 km/s'e 7, 300 km/s'eyse de 17 saniyenin altında ulaşabilen P1'in maksimum sürati 350 km/s'te elektronik olarak sınırlandırılmış.

Sadece 375 örneği üretilecek olan otomobilin fiyatı İngiltere'de 866.000 Sterlin, A.B.D'deyse 1.115.000 Dolar olacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar