İngilizlere geri dönüş bileti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Güney Kıbrıs

İngilizlere geri dönüş bileti

İngilizlere geri dönüş bileti

İngiltere hükümetinin,  şartların gerektirmesi halinde Güney Kıbrıs’ta yaşayan İngilizlerin derhal ülkeye geri dönüşleriyle ilgili gizli bir plan yaptığı haber verildi.

Haravgi “İngilizlerin Gizli Geri Dönüş Planı” başlığıyla yansıttığı ve İngiliz “Mail” gazetesinin pazar sayısını kaynak gösterdiği haberinde İngiltere hükümetine yakın kaynakları işaret ederek; “Kıbrıs’taki kriz kontrol dışına çıkarsa Londra, Kıbrıs’ta sakin İngilizlere, ülkelerine geri dönüş bileti sağlayacağını” yazdığını kaydetti.


İhtiyaç duyanların İngiliz üslerinde görev yapan İngiliz askerler tarafından havaalanına taşınması öngörüsü de bulunduğunu belirten gazete devamla şunları yazdı:

“Kıbrıs’ta toplam 60 bin İngiliz yaşadığı, İngiliz üslerinde 3 bin askeri personel ve aileleri bulunduğu tahmin ediliyor. Hükümet yetkilileri planın detaylarını tartışmayı reddetti ancak gazetenin (Mail) kaynağı Londra’nın, bu plana ihtiyaç duyulmayacağından emin olduğunu söyledi. Aynı kaynak ‘Ancak her durumda, nerede olurlarsa olsunlar İngiliz vatandaşlarına yardıma hazır olmamız gerektiği aşikârdır’ dedi.  Haberde planın, Downing Street, Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı arasında uzun süren istişarelerden sonra oluşturulduğunu belirtiliyor. Başka bir kaynak da ‘Mail’ muhabirine ‘Aylardır, Kıbrıs’ta böyle bir şeyin muhtemel olduğunu fark ettik ve hazırlanmak için uygun tedbirleri aldık. İngiliz vatandaşları, geri dönmek ister ancak bunun için kendileri para bulamazlarsa o zaman yardım etmemiz gerekecek’ dedi.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar