Dünya

İngiliz muhalefet liderinden Trump’a cami davetiİşçi Partisi lideri Huffington Post’a verdiği röportajda, “Teklif edildiği üzere Trump’ın İngiltere’ye girişinin yasaklanmasını istemediğini, aksine onu buraya çağırıp Birleşik Krallık’ta hayatın nasıl olduğunu kişisel olarak göstermeyi istediğini” söyledi.
Corbyn, “Trump Britanya’ya gelmek istiyorsa ne güzel, onu kendi bölgemde gezdirir, hatta Finsbury Park Camii’ne götürürüm. Oradan da bir sinagoga gideriz. Biraz muhabbet ederiz, dolaşırız. Biz bu ülkenin her yerinde Leicester’da, Birmingham’da, Londra’da çok kültürlü, çok inançlı uyumlu bir toplum yaratmayı başardık. Onun gelip görmesiniz isteriz, belki bir şeyler öğrenir” dedi.“ABD iLE ÖZEL İLİŞKİMİZİ BİTİRELİM”
“Aşırı solcu” görüşleri nedeniyle İşçi Partisi liderlik yarışını kazandığında ülke genelinde büyük tartışma yaratan Corbyn ayrıca İngiltere ile ABD’nin arasındaki “özel ilişkiyi” de artık bitirmek istediğini dile getirdi.

Muhalefet lideri artık İngiltere’nin bağımsız bir dış politika izlemeye başlamasının zamanının geldiğini belirtti ve “ABD’nin peşinden denizaşırı savaşlara sürüklenmemeyi öğrenmeliyiz” dedi.

ABD’de sosyalist başkan aday adayı Bernie Sanders’in Hilary Clinton’ı yenmesinin hâlâ ihtimal dahilinde olduğunu sözlerine ekleyen Corbyn, Sanders bu yarışı kazanamasa bile rakibini daha radikal politikalar izlemeye yönlendirmiş olacağını ve bunun bile bir kazanım olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu