Kıbrıs

İncirli: Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın borç defterini geçtiniz


CTP Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar İncirli, hükümetin her hafta borçlanma kararı aldığını söyledi ve “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın borç defterini geçtiniz” ifadelerini kullandı. Meclis Genel Kurulu’nda konuşan İncirli, halk iradesini temsil etmeyen bir hükümetin olduğunu ve iktidarda kalmakta anlaşılmaz bir ısrar içinde olunduğunu dile getirdi. Sıfırı tüketmiş bir azınlık hükümetinin ülkeyi yönettiğini kaydeden İncirli, “Sözüm ona ama memleketin hali ortada. Emeği ile geçinen insanların hali ortada. Çiftçiler hayvancılar esnaf sokakta. Başbakan hangi insanlardan söz ediyor anlamadık. Kendi partililerini geziyor herhalde” dedi.
Mayıs ayı TÜFE rakamlarının henüz açıklanmadığını vurgulayan İncirli, “Ama döviz artışı en belirgin Mayıs’ta oldu. Akaryakıt, tüp gaz, yem fiyatları mayısta arttı. Belli ki Mayıs, TÜFE 2’nin de üzerinde olacak” dedi. Hayat pahalılığının el değil yürek yaktığını belirten İncirli, bunun üzerine hükümetin hayat pahalılığını dondurmak istediğini işaret etti.

“DÖVİZ KARŞISINDA İNSANLARI EZDİNİZ, ÜRETİMİ BİTİRDİNİZ”

İncirli sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çalışanların, emeklilerin alım gücü belirgin düştü, daha da düşecek. Döviz karşısında insanları ezdiniz. Üretimi bitirdiniz. 2020 büyüme gerçekleşme rakamları ne zaman açıklanacak? Ekim 2020 hane halkı işgücü anketinde 15 bin işsiz vardı. Üzerinden 9 ay geçti. İşsizlik daha da arttı. Kısmi çalışma yaygınlaştı. Çalışma saatleri azaldı. Ekonomide üretim azaldı. Nerdeyse her hafta hükümet borçlanma kararı alıyor. 75 milyon TL Merkez Bankası’ndan, 200 milyon TL de ihale ile borçlanacak. Önceki borçları sayamıyorum artık. Sarı çizmeli Mehmet Ağa’nın borç defterini geçtiniz. Bu borçlar için nasıl bir ödeme planı yaptınız? Ülkeye kaynak aktarımında vanaları en çok açacağını iddia eden bir hükümet ve Cumhurbaşkanı’nın yönetimindeki ülkenin hali bu. Bu gerçeklerle yüzleşmenin zamanın geldi ve geçti. Halk bu kadar kötü bir yönetime ne uğruna razı olsun diye bekliyorsunuz? Halk gerçekleri görüyor ve sizin aldatmaya yönelik algı oyunlarınıza halkın karnı toktur.”Başa dön tuşu