Kıbrıs

İmalatçı beleş süt derdinde


Hükümet, çiğ sütte yüzde 25 civarında zam yaptı, bazı süt imalatçıları hükümetin zam kararına karşılık “Fabrikalarımızı kapatacağız” dedi.
Zamma tepki gösteren süt imalatçılarının bu tavrı, Çayönü Kooperatifi Sekreteri ve ülkenin en büyük hayvan üreticilerinden Ahmet Yeşilada tarafından tepki ile karşılandı.
Havadis’in dün yayımladığı “Bir zam da süt ürünlerine” başlıklı haberinin ardından gazetemize ulaşan Ahmet Yeşilada, “Çiğ sütün fiyatı, yıllardan sonra zamlandı 1.20 TL’ye çıkarıldı. Sütte zam kararı, hayvan üreticisini hiçe sayan süt imalatçılarını ayağa kaldırdı. Bu büyük bir bencilliktir” dedi.

“Üç kuruş zam imalatçının gözüne battı”
Çiğ süt zammına tepki gösteren süt imalatçılarına sert tepkide bulunan Yeşilada, şunları söyledi: “2008’de ben sütü 0.94 kuruşa ödeniyordum, 2014 yılındayız ve ben sütü hala daha aynı fiyata ödeniyorum. Bu yıllar arasında 90 kuruşa ödendiğim de oldu. Sütün belli bir kısmı yaklaşık yüzde 30’u borsada satılır. Bizim dışımızda dünyanın hiç bir yerinde borsada hepsinin aynı fiyat verdiği duyulmamıştır. İmalatçı, senelerce bizim sütümüzü 0.77 kuruşa bir anlamda beleşe aldı. Hatta bu yüzdendir ki, Arap ülkelerinde fuara gidip hellimi 5 dolara bazı zamanlarda da fiyat kıra kıra 4 dolara veya daha aşağısına sattılar. Dünyada en ucuz soğuk süt, maalesef,  bizim ülkemizdedir. Güneyde aynı kalitedeki süt 1.80 kuruş, Türkiye’de geçen yıl çiğ sütün fiyatı 55 kuruştu. Buna ilaveten Türkiye’de süt üreticisine birçok isim altında destek veriliyor ama KKTC’de mısır, soya, ayçiçeği ve arpanın yanı sıra diğer girdi maliyetleri katlanarak artarken 5 yıldır aynı fiyat uygulanıyor. Hayvanlarımız sattık, perişan olduk. Üç hükümet döneminde de hem ilgili bakanlığa hem de başbakana dert anlattık. Yıllar sonra sesimize kulak verildi üç kuruşluk bir artış yapıldı, bu da bazı süt imalatçının gözüne battı.”

“İmalatçının derdi beleş süt”
Hayvan üreticisi Ahmet Yeşilada, çiğ süt zammına tepki gösteren süt imalatçılarının tek derdinin sütü ucuza alarak, az para ile çok kar elde etmek olduğunu iddia etti.
Yeşilada, “Bu zamma tepki gösteren imalatçılar, üretici beleş işlesin, aç kalsın istiyor. Rum, Hellim satıcıları bile bu imalatçıların fiyat kırmaları yüzünden Arap ülkelerine Hellim satmaktan vazgeçti. Çünkü Rum, orada üreticisinden sütü 1.80 TL’ye alır. Ama bizimkiler, süt üreticinin ensesinden kazanır, üreticiyi batırma pahasına sermaye ederler” diye konuştu.

“Biz üretmezsek imalatçı da kazanamaz”
Ahmet Yeşilada, süt imalatçıları ile süt üreticisinin esasında bir bütün olduğunu belirterek, imalatçının hayvancının süt üretimi ile ayakta durduğunu söyledi.
Ahmet Yeşilada, “Biz üretmezsek, imalatçı fabrikasını kapatmaya mahkumdur. Ama düşünmüyorlar, yıllar sonra az bir zam yapıldı diye şimdi fabrika kapatmaya kalkıyorlar. Hayvancılık sektörü, ülkenin en büyük sektörüdür. En özverili çalışan kesimdir. Fakat hükümet, imalatçılara navlun desteği ve pirimler veriyor ama adamlar gene doymuyor. Biz esasında bu imalatçılar ile bütünüz, biz üreteceğiz imalatçılar Hellim yapacak, satacaklar. Ben yaşayım öbürleri batsın mantalitesinde bu iş yürümez” diye konuştu.

“Tüm sütü Koop-Süt alır”
KKTC’de hayvan fiyatlarının pahalı olmasının sebebine de açıklık getiren Ahmet Yeşilada, şöyle konuştu: “Hayvan fiyatları bizde yüksek, çünkü bizde çiğ süt ödemelerinde ters orantı var. KKTC’de 4 tonun üzerinde süt üretenlere 1.12 TL ödenir, 4 tona kadar üretenlere 1.22 TL ödenir, 2 tona kadar süt üretenlere ise 1.40 TL ödenir. Dolayısıyla hayvan fiyatları da yükseliyor. Bugün, süt fabrikaları yana yana süt arıyor ama bulamıyorlar. Üreticiyi birazcık destekleyen zam açıklandığında da fabrikayı kapatmaya kalkıyorlar. Prensipleri çok karla az iş yapmaktır. Ama şunu bilsinler ki, eğer çiğ süt fiyatı zamlandı diye imalatçılar bizden bu sütü almazsa Koop-Süt olarak bu sütün hepsini biz alacağız. Ama yarın süt azaldığında hepsi süt almak için koşturacak, bunu da unutmasınlar.”

“Mustafa Özdeğirmenci’ye teşekkürler”
Çiğ süt zammına tepki gösteren imalatçılara sert çıkışta bulunan Ahmet Yeşilada, öte yandan Mustafa Mis Ltd. Mis Yoğurtları Direktörü Mustafa Özdeğirmenci’ye de hayvan üreticinin haklarını göz ardı etmediği gerekçesi ile Havadis aracılığı ile teşekkür etti.
Yeşilada, “Beleşe süt alıp da hayvan üreticisinin haklarını hiçe sayan imalatçılarının aksine Mis Yoğurtları sahibi Mustafa Özdeğirmenci’ye doğruları söylediği için, hayvancının hakkını göz ardı etmediği için tüm üreticiler adına teşekkür ediyorum. Ben ancak böyle adamların öyle düşünceleri ile bu ülkenin kalkınacağına inanıyorum. Çıkarcı, ben merkezci düşüncelerle bir yere varılmayacağı kanaatindeyim” diye konuştu.
Mustafa Mis Ltd. Mis Yoğurtları Direktörü Mustafa Özdeğirmenci, çiğ süt zammına destek belirtmiş ve Havadis’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti: “Çiğ süt zammı iyi oldu. Eğer bugün piyasaya baktığımızda yoğurtçu arkadaşlar şok kampanya yapıyorsa, yoğurdun fiyatını aşağı çekiyorsa zam da müstahakkımızdır. Yakışır bize. Demek ki hayvancı para kazanmıyor parayı, yoğurtçular kazanıyor. Ben de yoğurtçuyum ama ben ürünümün hakkını veririm, hakkını da isterim. Dolayısıyla rekabet ortamı yaratıp yoğurdumun fiyatını hakkından aşağı indirmem.”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı