Kıbrıs

“İlk uyarı için toplandık”


Kamyoncular ve kesim ekiplerinin (kontraktörler) de konvoy oluşturarak katıldığı ve Güzelyurt Otobüs Terminali önünde yapılan eylemde araçlara, “Adaletin Bu Mu Dünya”, “Kavga Değil Adalet İstiyoruz”, “Kamyonları Devlete Devredelim”, “Üretim ve Emek Vermek Böyle Mi Ödenecek”, “Alacaklılar Burada Borçlular Nerede” pankart ve dövizleri asıldı.

CEMAL: “İLK UYARI İÇİN TOPLANDIK”Narenciye Üreticileri Birliği Asbaşkanı Yalçın Cemal, eylemde yaptığı konuşmada, hükümetten alacakları olan parayı almak ve ilk uyarıyı yapmak için toplandıklarını söyledi.

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu’nu ziyaret edip sorunlarını aktardıklarını ve Bakan’ın zaman tanınmasını istemesi üzerine bir hafta süre verdiklerini anlatan Cemal, aradan 3 hafta geçmesine rağmen Tarım Bakanı ve hükümetten ses çıkmadığını, daha da ileri gidilerek üreticilerin alacakları için Cypfruvex’e yönlendirildiğini kaydetti.

“BAHÇESİNE BAKAMIYOR, AİLESİNİ GEÇİNDİREMİYOR”

Güzelyurt ve Lefke denince akla narenciyenin geldiğini, bu bölgelerin birbiriyle bir bütün oluşturduğunu söyleyen Cemal, narenciyenin bakımla ayakta durduğunu ve parasını alamayan üreticinin bu bakımı uygulayamamasının yanı sıra kendi ve ailesinin geçimini sağlayamadığını anlattı.

Hükümetin narenciyedeki sorunları bilerek seçime girdiğini de söyleyen Cemal, şimdi mazeret üretmenin doğru olmayacağını ve ilerleyen günlerde yeni eylem politikalarını gündeme getireceklerini bildirdi.

AYDIN: “NARENCİYE GÖLGEDE KALDI”

Kamyoncular Birliği Başkanı Savaş Aydın, üretimin zorluklarını bildiklerini söyleyerek, Cypfruvex’e sözü geçen hükümetin sırası geldiği zaman üreticiye “Git seni Cypfruvex ödesin” dediğini söyledi.

Tarım sektörünün gerekli ilgiyi görmesine rağmen, narenciyenin gölgede kaldığını kaydeden Aydın, narenciye üreticisinin göçe zorlanıp, üretimden koparılmaya çalışıldığını iddia etti.

Aydın, devletin borçlarını ödememesi halinde daha güçlü eylemlerle karşısına geleceklerini de ekledi.

ALİOĞLU: “ÖDEYEMEZSE CEKEETİNİ ALIP GİTSİN”

Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu da konuşmasında, bölgenin yüzde 70 insanının gelir kaynağı ve yan sektörlerin lokomotifi durumunda bulunan narenciyenin gelmiş geçmiş tüm hükümetler tarafından kaale alınmadığını ve üreticinin “üçüncü sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü” savundu.

Alioğlu, sorunları bilerek hükümet olan partilerin bu kaynağı bulup üreticiyi ödeyememesi halinde “ceketini alıp gitmesi gerektiğini” ifade etti.

Bundan sonraki eylemlerin Başbakanlık ve Meclis önüne taşınacağını da kaydeden Alioğlu, hayvancının, çiftçinin, süt üreticisinin tek tek ödenmeye başlandığına işaret ederek, narenciyecinin ne ile geçineceğini sordu.

NECİP: “TÜM PARTİLER AYAĞINI DENK ALSIN”

Üreticilerden Ali Necip ise tüm partilere “ayağını denk alma” uyarısında bulundu ve Atatürk’ün sözlerine atıfta bulunarak köylünün ülkenin efendisi olduğunu söyledi.

Kamyoncu, üretici ve toplayıcının adeta “kan ağladığını” ifade eden Necip, parası ödenmeyen üreticinin su, gübre alamadığını kaydetti ve üreticiye daha fazla saygı talebinde bulundu.

BAYRAMDAN ÖNCE ÖDEME

Konuşmaların ardından hükümetten “Bayramdan önce ödeme” talep edilerek eylem sona erdirildi.Başa dön tuşu