İlk ötenazi kliniği açıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Dünya

İlk ötenazi kliniği açıldı

İlk ötenazi kliniği açıldı

Hollanda;da geçen sene açılan ülkenin ilk özel ötenazi kliniğine ilginin yüksek olduğu bildirildi. Ölümcül hastalara ötenazi imkanı sunan kliniğe bir yıllık süre zarfında toplam 714 kişi başvurdu, 104;üne ötenazi uygulandı.

Klinik tarafından yapılan açıklamada, ayda ortalama 60 kişinin başvuruda bulunduğu, sıra bekleyenlerin sayısının ise 187 olduğu kaydedildi.


Başvuruda bulunan 198 kişinin isteğinin gerekli şartlara uymadığı için reddedildiğine değinilen açıklamada, kendileriyle irtibata geçenlerin yüzde 62,2;sinin kadın, yüzde 37,8;inin ise erkeklerden oluştuğu belirtildi. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanların daha çok ilgi gösterdiği kliniğe başvuranların büyük kısmı bedensel engelli olanlar ve psikolojik rahatsızlıkları bulunanlardan oluşuyor. Klinik, yüksek başvurudan dolayı yeni doktor ve hemşireler aradığını duyurdu.

Ölümcül hastalara yasal ötenazi hakkı tanıyan ilk ülke olan Hollanda;nın Lahey kentinde 1 Mart 2012;de Gönüllü Hayatına Son Verme Derneği (NVVE) tarafından kurulan klinik, içinde bir doktor ve bir hemşirenin bulunduğu toplam 7 kişilik tıbbi ekipten oluşuyor.

Ülkedeki mevcut yasaya göre çalışan klinikte, herhangi bir sebeple ötenazi istekleri aile hekimleri tarafından kabul edilmeyen ve iyileşme umudu olmayan hastalara hizmet veriliyor.

Kliniğe, 18 yaşın üstünde olan ve ötenazi istekleri doktorları tarafından kabul edilmeyen herkes başvuruda bulunabiliyor.

Klinikteki uzmanlar, başvuruda bulunan hastaların aile hekimleri ve yakınlarıyla görüşerek, bağımsız bir doktordan da rapor aldıktan sonra ötenaziye karar veriyor.

2002 yılında ötenazi yasasının kabul edildiği Hollanda;da yılda 10 binden fazla kişinin gönüllü bir şekilde hayatına son vermek için doktorlara başvuruda bulunduğu belirtiliyor

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar