İlişkiniz siz istemeden bittiyse bilmeniz gereken 5 gerçek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Sağlık

İlişkiniz siz istemeden bittiyse bilmeniz gereken 5 gerçek

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]B[/dropcap]ir ilişki bittiğinde, umutsuzluk, kaybolmuşluk ve suçluluk hissedebilirsiniz. Bu zorlu zamanlarda hassaslaşmak çok normaldir. Genelde bu hislerin peşinden kin ve öfke gelir. Ayrılık sonrası süreç ne kadar zorlu olursa olsun, kendinizden şüphe etmenize yol açmasına izin vermeyin. Power of Positivity adlı sitede yayınlanan haberden derlediğimiz yazıda, bir ayrılıktan sonra farkında olmanız gereken 5 madde listeledik.

Ayrılık acısı fiziksel acı kadar gerçektir

New York’taki Columbia Üniversitesindeki araştırmacılar, yakın zamanda ayrılık yaşamış üniversite öğrencileri üzerinde, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yardımıyla bir çalışma yaptılar. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, eski partnerlerinin fotoğrafı gösterilen öğrencilerin beynindeki nöronlar, tıpkı fiziksel acı çekermiş gibi tepki veriyor.


Acıyı hayal etmiyorsunuz, ve her fiziksel acı gibi, ayrılık acısının da iyileşmesi zaman alıyor. Kalbiniz de zihniniz de zamanla iyileşecek. Beklenmedik bir ayrılık sonrası, zihnin de bedenin de yeni duruma adapte olması zaman alır.

Kendi değerinizi fark edin

Ayrılık sonrasında hepimiz, “Ne yaptım? Yeterince iyi değil miydim?” gibi, kendi değerimizi sorgulayan fikirlere yöneliriz. Bir ilişkinin bitmesinden daha değerlisiniz. Çoğunlukla, ayrılıklar sizin yaptığınız veya yapmadığınız şeylerle alakalı değildir. İlişkiler güçlü tecrübelerdir ve her ilişkiden çıkarılacak bir ders vardır. Özgüveninizi yıkan negatif sorular sormak yerine, “Ben bu kişiden ne öğrendim?” sorusunu sorun.

İyi yöne odaklanın. Bu ilişkinin hatıralarını sonraki ilişkilerinize taşıyacaksınız. Bir kişinin duygusal varlığınıza yaşattıklarını bir sonraki ilişkinin temeli olarak kullanmayın.

Yeni fırsatları kucaklayın

Dünyanız başınıza yıkıldı, ve zorlu bir süreçten geçtiniz. Ancak bu durumun yeniden başlamak için mükemmel bir fırsat olduğunu fark etmeniz çok önemli. Sizin ne kadar harika olduğunuzu anlayamayan birinin peşinden sürüklenmek istemezsiniz. Yapmak istediğiniz, ama partnerinizin yapmak istemediği şeylerin bir listesini çıkarın, ve gönül rahatlığıyla şimdiye kadar yapamadıklarınızı yapın.

Hissettiğiniz eksikliğin yerini doldurmaya çalışmayın

Ayrılık acısı şiddetlidir. Ama bu acının yerini dolduracak bir şey aramayı bırakın. Bunu yapmak, iyileşme sürecinizi bozar. Eğer hemen başka bir ilişkiye girerseniz, iyileşemezsiniz. Kurabiyeler veya içki şişeleri de iyileşmenize yardımcı olmaz.

Terapi ise duygularınızla başa çıkmanın en iyi yollarından biridir. Meditasyon, yoga ve yürüyüş yapmak, evde oturmak sizi rahatsız ettiğinde uygulayabileceğiniz yararlı terapi yöntemleridir. Bir şükran güncesi hazırlayın. Her gün, sizi mutlu eden üç şeyi not alın. Odağınızı biten ilişkinizde tutmayın.

Başkalarına cömertçe verdiğiniz sevgiyi kendinizden esirgemeyin

İlişkiye verdiğiniz tüm sevgiyi düşünün. Mutlulukla hazırladığınız yemekleri düşünün. Neden aynısını kendiniz için yapmıyorsunuz? Kendinize sevgi ve ilgi göstermeye başladığınızda, dünya da bunu fark eder. Sevginizi en çok hakkeden kişi kendinizsiniz. Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Kendinize bir dünya yarattınız, ve sırf bir kişi o dünyadan çıkmaya karar verdi diye dünyanın sonu gelmiyor. Kendinize sevgi duymak bencillik değildir. Kendinize sevgi göstermek, iyileşmenizi sağlayacak ana etkendir.

Ayrılıklar, boşanmalar ve ölüm hayatımızı değiştiren tecrübelerdir. İyileşmeniz için zaman tanıyın. Kendinizi sevin ve doğayla bağ kurun. Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirin. Yalnız değilsiniz.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar