4. Partnerinize karşı düşünceli olun

“Dikkate almak, partnerin varlığını ve bireysel ihtiyaçlarını ve isteklerini hesaba katmayı asla unutmamak demektir.

“Eğer partneriniz taze kurabiye seviyorsa, doğum gününde ona kurabiye yapabilir ya da alabilirsiniz, çünkü bunu yapmamak onun kendisini görünmez hissetmesine ya da hatırlamaya değecek kadar önemli olmadığını düşünmesine neden olabilir ve bu duygu incitir.”

5. Yapılan değerlendirmeye nasıl yanıt verdiğinize dikkat edin

“Erkek meslektaşlarımın olumsuz değerlendirmeleri egolarına zarar veren bir karakter saldırısı olarak düşünmeyi bırakmalarını gerçekten isterdim. Bu, diğer kişiyi olumsuz bir deneyimden korumak için fırsattır. İlişkilerde ihtiyaçların karşılanması konusundaki bu temel eksiklik asıl sorunu teşkil eder.

“Eski eşim bana ihtiyaçlarını her anlatmaya çalıştığında, bunu reddettim ve ona izin vermedim. Bunu bana yönelik haksız bir eleştiri ya da yargılama olarak algıladım. İyi bir insan ve iyi bir partner olduğumu düşünüyordum. Ve aksi yönde bir değerlendirmeye izin vermedim. Ama siz incitme amacı taşımasanız da karşıdaki insan incinebilir.

“Bu benim için son derecede basit ama öğrenmesi zor bir ders oldu: Benim niyetimin karşımdaki insanın deneyimlediğine eşit olmadığı dersi. Bu kişilik saldırılarıyla ilgili değil; farkındalıkla ilgili, alışkanlıklarla ilgili, davranışlarınızla ilgili.”