Dünya

‘İlaç deneyi’ şokundan sonra açıklamaRTL radyosuna konuşan Touraine, Rennes'de yapılan ilaç deneyinin ölümle sonuçlanmasına ilişkin bir soru üzerine, "Fransa'da ilk kez meydana gelen büyük ve kitlesel bir sorun. Ancak bütün klinik deneylerin durdurulması için bir sebep yok" dedi.    
Acil durumların yetkililere daha çabuk bir şekilde iletilmesi gerektiğini vurgulayan Touraine, "Laboratuvarın, bu tür ağır bir vakada sağlık merkezlerini daha hızlı bir şekilde harekete geçirmesi beklenirdi" diye konuştu.Touraine, deneyde zarar gören hastalara doğrudan ya da sigortaları aracılığıyla gerekli maddi yardımların yapılabileceğini sözlerine ekledi.    

Yeni üretilen ancak piyasaya sunulmayan ağrı kesici ilacın içindeki moleküllerin incelenmesi için yapılan test aşamasına katılan altı gönüllüden birinin beyin ölümünün gerçekleşmiş, hastaneye kaldırılan beş kişinin ise durumunun ciddi olduğunu açıklanmıştı.

Test aşamasında önce şempanzeler üzerinde denenen ilaç, geçen yıldan bu yana gönüllü 128 kişiye veriliyordu. Fransız basını, söz konu ilacın muhtevasında kenevir tohumu bulunduğunu duyurdu.

 

Başa dön tuşu