İhmal vatandaşı karşı karşıya getirdi

4 Ekim 2013 Cuma | 10:11
İhmal vatandaşı karşı karşıya getirdi
Kıbrıs Town Houses

İKİ TARAFTA DA BELGE VAR:  Devletin ihmalkarlığı vatandaşları birbirine düşürdü. Lapta’da Alper Oruntalı’nın 9 yıl önce sattığı Lapta’daki arazinin son sahiplerinin elinde arazinin tamamının koçanı bulunurken,  Oruntalı’nın ise elinde arazi içinde bulunan ve içinde yaşadığı evinin satış dışı olduğunu gösteren belge bulunuyor

YIKIM EMRİ ÇIKARILDI: Arazinin son sahibinin avukatı Kadriye Barbaros, elimizde tüm arazinin müvekkilim Umut Aras’a ait olduğuna dair tapu var. Üstelik müvekkilimin tapusunda bulunan arazide yer alan üç odanın yıkılması için mahkeme de karar verdi


Lapta’da yaşayan Alper Oruntalı, 9 yıl önce evinin bir kısmının içinde bulunduğu araziyi Tokay Varışa sattı. Varış ile Oruntalı, evin bulunduğu bölümün ayrılması için Toprak Komisyonu’na dilekçe vererek gerekli işlemleri yaptı. Ancak evraklar bir türlü Tapu Dairesi’ne ulaşmadı ve Oruntalı’nın yaşadığı evin bir kısmı satışı yapılan arazide kaldı. Arazi el değişti ve arazi içerisinde kalan kısmı için mahkemeden yıkım kararı çıkarıldı.  Alınan kararın uygulanması için dün icra memurları Oruntalı’nın yaşamını sürdürdüğü evdeki bazı odaları boşalttırdı.

Oruntalı gözaltına alındı…
İcra memurlarının evdeki bazı odaların boşaltılması için görev yaptığı esnada ise herhangi bir olumsuz olay yaşanmaması için Alper Oruntalı gözaltına alınarak polis karakoluna götürüldü. Oruntalı gözaltına alınmadan önce “Ölürüm de evimi yıktırmam” gibi söylemlerde bulundu.

Her iki tarafta da belge var…
Konuyla ilgili her iki tarafından elinde haklı olduğunu gösteren belgeler var. Arazisi satılan şahısların avukatı, ellerinde arazinin tamamının koçanının bulunduğunu açıkladı.
Oruntalı ise daha önce Toprak Komisyonu’na yapılan ve evin satılan arazi içerisinde bulunan kısmının kendisine hibe edildiğini gösteren belgeyi kamuoyuna sunmuştu.

“35 yıl önce yaptım”
Alper Oruntalı’nın eşi Hacer Oruntalı eve ek odaları, 35 yıl önce bu eve taşındıklarında yaptıklarını belirtti. Bu odaların iki yatak odası ve bir salon olduğunu açıklayan Oruntalı şu şekilde konuştu:
“Burası Rum zamanından kalma bir evdir. Biz 35 yıl önce yerleştik ve bu adaları da o zaman yaptık. Bu arsayı ilk olarak Tokay Varış’a sattığımızda evin arsaya giren kısmını bize hibe etti. Bu da Toprak Komisyonu’na bildirildi. Ancak üzerinden yıllar geçmesine rağmen Tapu Dairesi’nde işlenmedi. Ayrıca bize ilk olarak tüm evi yıkacaklarını söylediler. Şimdi ek odaları. Bu nasıl bir anlayış. Şimdi sokakta mı kalacağız?”

Barbaros: Mahkeme kararı var
Arsayı satan alan şahısların avukatı Kadriye Barbaros, konu ile ilgili mahkeme kararı olduğunu ve ellerindeki koçanın tüm arazinin kendilerine ait olduğunu gösterdiğini belirtti. Barbaros ayrıca Alper Oruntalı’nın şu anda yaşadığı evin arazisinin de devlet malı olduğuna dikkat çekerek şu şekilde konuştu:
Oruntalı elindeki arsayı sattı. Bu aranın koçanı şu anda Umut Aras’a aittir. Yaşadıkları evin bu arsaya girmesi nedeniyle konu mahkemeye taşındı. Mahkeme sınır ihlali olan yerin yıkılmasına karar verdi.  Oruntalı ailesinin burada herhangi bir hak talep etme hakkı yoktur.

Alper Oruntalı’nın oğlu mahkeme kararına uyarak ilgili odaları boşalttı. Ancak Oruntalı’nın oğlu bu konunun takibini yapacağını belirtti