Kıbrıs

İdris: Özellikle çalışan aileler ve çocukları sıkıntı çekiyor


Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Asım İdris, özel eğitime muhtaç çocuklarla, ailenin mağduriyet yaşadığını belirtti.

Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitimi Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulunan İdris, okulda farklı özelliklere sahip 5-18 yaş aralığında 70 öğrencinin eğitim aldığını, ancak eğitimin yarım gün olması nedeniyle maddi gücü yerinde olan ailelerin öğleden sonra da özelden “özel eğitim” aldıklarını, bu imkana sahip olmayanların ise bu konuda mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.

İdris, özellikle çalışan aileler ile onların çocuklarının bu konuda ciddi sıkıntı çektiklerini anlattı.

Kadrosu olmasına rağmen okulda Beden Eğitimi ile Müzik öğretmeni olmadığını, Eğitim Bakanlığı’nın fizyoterapist alanında istihdam yapmasının önünde ise yasal engel olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’ndan Fizyoterapist beklendiğini ifade eden İdris, okulda görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin de Türkiye’den görevlendirildiğini kaydetti.

Ülkemizde özel eğitim ihtiyacı olan birçok çocuk bulunduğuna dikkati çeken İdris, bazılarının ise devlet desteğinden yoksun bir şekilde, ailelerin kendi imkanları veya gönüllü kurum veya kişilerin yardımı ile yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı