Kıbrıs

Hürrem Tulga: Yanlış politikalar ülkeyi bu noktaya getirdi
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga imzasıyla yapılan açıklamada, bütünlük içinde tüm paydaşlarla görüşülerek sorunların çözülebileceği, ülkedeki katma değeri artırmadan ve vatandaşı belli bir kalite ve standart çerçevesinde üretime katmadan ülkeyi var etmenin mümkün olamayacağı kaydedildi.
Kamusal alandan ekonomiye, yargıya kadar her şeyin yeni baştan kurulması gerektiğini dile getirilen Oda açıklamasında, geçmişten gelen mevcut sistemle ilerlenemeyeceğini, yeni baştan yapılanılması gerektiği savunuldu.KTEZO politika ve  irade oluşumunun önemine de işaret ederek, “Herkes bir tarafa çekiyor. Toplum üzerinden politika oluşturma bilinç, kültür yeşertme noktasına gelmediğimiz takdirde bu kaos hep sürecek” dedi.

Ülkede en önemli stratejik üretimlerden biri olan sütte  tekelleşmenin alıp yürüdüğünü savunan KTEZO, tüm alanlarda olduğu gibi kimin üretici, kimin çiftçi olduğuna dair herhangi bir tanım yapılmadığını, esas sorunun da buradan kaynaklandığını ileri sürdü.

Süt ithalatının fazlalığından bahsedilen açıklamada, kullanım zorunluluğu da dahil, devletin, hükümetin elinde pek çok çare olduğu ifade edildi ve küçükbaş hayvancılığın yasalara rağmen neden gerektiği gibi desteklenmediği soruldu.

Başa dön tuşu