Kıbrıs

Hurda hırsızları cezaevindeNadire BAHADİ
Gazimağusa’da Kapalı Maraş’a girerek askeri yasak bölgeyi ihlal edip eski ve yıkık evlerden 75 TL değerinde hurda çalarken bölgedeki bekçiye yakalanan Yusuf Ayter ve İbrahim Turaç polis tarafından tutuklandı. Ayter ve Turaç dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı. “Sirkat” suçlaması ile polis tarafından haklarında başlatılan soruşturmanın tamamlanmasının ardından teminat maksadı ile mahkemeye çıkarılan zanlılar çok sayıda benzer suçtan sabıkası bulunması nedeni ile tutuklu yargılanmak üzere merkezi cezaevine gönderildi.
Kablo ve bakır çalarken yakalandılar
Gazimağusa Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Hamza Tarman mahkemede konu ile ilgili ifade sundu. Tarman, 8 Kasım 2011 tarihinde zanlı Yusuf Ayter ile İbrahim Turaç’ın saat 10:30- 12:30 saatleri arasında Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nin arka kısmından tellerden atlayarak askeri yasak bölgeyi ihlal edip Kapalı Maraş’a girdiğini anlattı. Zanlıların bölgedeki eski ve yıkık evlerden kablo ve bakırları çalarak yine bölgede bir yerde muhafaza ettiklerini söyleyen Tarman, zanlıların 4 ve 7 numaralı kiliselerin güvenliğinden sorumlu bekçi tarafından fark edilerek polise ihbar edildiğini ifade etti. Polis ekiplerinin olay yerine gelmesi ile zanlı Yusuf Ayter’in giriş noktasında, zanlı İbrahim Turaç’ın ise Kapalı Maraş bölgesinde tespit edilerek tutuklandığını söyleyen Tarman, zanlıların yıkık evlerden çalarak dışarıya çıkarmak için bir yerde muhafaza ettikleri 75 TL değerindeki 25 kilo kablo ve bakırların bulunup emare olarak alındığını kaydetti.
Çok sayıda benzer sabıkaları var
Polis memuru Hamza Tarman zanlılar hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlandığını ifade ederek, zanlıların çok sayıda benzer sabıkalarının bulunduğunu belirtti. Zanlıların, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi gündeminde görüşülen davalarının da bulunduğunu ifade eden Tarman, Yusuf Ayter ve İbrahim Turaç’ın teminata bağlı bulundukları süre içerisinde bile yeniden benzer suçlar işlemeye devam ettiklerini belirterek zanlıların 3 ay merkezi cezaevine gönderilmesini talep etti.
Cezaevine gönderildiler
Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Ayşen Toroslu, Yusuf Ayter ve İbrahim Turaç’ın yargı safhasında mahkemede hazır bulunmasını temin etmek maksadı ile 1 ‘er ay hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine gönderildi.


Başa dön tuşu