DünyaSağlıkYaşam

Hükümetlerin onlarca yıldır yapamadığını karantina başardı: Hindistan yeniden doğdu1,4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’da yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle uygulan sıkı karantina ile ülke yeniden doğdu. Dünyanın en kirli altıncı ülkesinde hava belirgin bir şekilde temizlendi. Fabrika atıklarının durmasıyla Ganj’In suyu içilebilecek seviyeye geldi, pek çok nehir uzun zamandır olmadığı kadar berrak akıyor.


Hindistan’ın yeni tip corona virüs salgınını engellemek için uyguladığı genişletilmiş karantina politikası, okulları, işyerlerini, fabrikaları ve ulaşımı kapatarak insanları evde kalmaya zorladı.

Ayrıca, dünyanın en kirli 10 ülkesi arasında 6.sırada olan Hindistan’da havanın temizlenmesine yol açtı.

Kronik bronşit şikayeti olan ve sabah yürüyüşlerine artık rahat bir şekilde başlayabilen Kunal Chopra, “Bu harika bir değişim. Hava çok daha taze ve nefes alma sorunlarım azaldı” ifadelerini kullandı.

Küresel Sağlık ve Kirlilik İttifakı’nın Aralık 2019 raporuna göre, Hindistan’da her yıl 2 milyondan fazla insanla kirlilikle ilgili nedenlerden dolayı ölüyor ve dünyada kirlilik nedeniyle en yüksek ölüm oranına sahip.

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi tarafından analiz edilen hava kirliliği verilerine göre, karantinanın ilk günü olan 25 Mart’ta ortalama PM 2.5 olan kirlilik seviyesi % 22 azaldı ve fosil yakıtlardan kaynaklanan nitrojen dioksit % 15 düştü.

Yeni Delhi’deki Bilim ve Çevre Merkezi genel müdürü Anumita Roychowdhury “Bunlar olağanüstü zamanlar” diyerek hava kirliliğindekİ düşüşü daha az araca, inşaat faaliyetlerinin durmasına ve kapatılan fabrikalara bağladı.  Roychowdhury, “İnsanlar yüksek kirliliğe sahip bölgelerde corona virüse karşı daha savunmasız. Akciğerlerimiz ve kalplerimiz zaten tehlikedeydi” ifadelerini kullandı.

Hindistan’da yaklaşık 20 bin onaylanmış Covid-19 vakası ve 600’den fazla ölüm bildirildi.

3 Mayıs’ta kaldırılması planlanan karantina, Hindistan’ın nehirleri üzerinde de etkili oldu.

Ülkenin Hindular tarafından kutsal kabul edilen en uzun nehri olan Ganj’ın berrak sularının resimleri, karantinanın sona ermesine birkaç hafta kala sosyal medyada coşkuyla paylaşıldı.

2,575 kilometre uzunluğundaki nehir boyunca yerleştirilen gerçek zamanlı monitörlerden sağlanan verilere göre, çevre kuruluşları suyun bazı bölgelerde içmeye ve yıkanmaya bile uygun olduğunu açıkladı.

Yeni Delhi Çevre Kontrol Kurulu tarafından yapılan yeni bir analizde, karantina esnasında şehir boyunca akan Yamuna Nehri’nin kalitesinin de iyileştiğini buldu. Raporda, 28 fabrika atığının azaldığı ve daha az çöp olduğu belirtildi.

Gençlerin iklim değişikliğiyle mücadele etmesine yardımcı bir kruruluş olan Swechha’nın kurucusu Vimlendu Jha, “Karantina bize ana kirlilik kaynaklarının ne olduğunu açıkça gösterdi. Atık sular nehirlerimize bırakılıyor ve suyun siyah olmasının başlıca nedeni bu” açıklamasını yaptı.

Öte yandan, Jha ve diğer uzmanlar, hükümetin karantinayı sonlandırdığında çevresel iyileşmelerin kısa ömürlü olabileceği konusunda uyardı.

“Birkaç haftalık bir karantina hükümetlerin onlarca yıldır yapamadıklarını nasıl başardı?” diyen Jha, yetkililerin daha iyi çevre politikaları tasarlamak için karamtina sırasında toplanan verileri incelemesi gerektiğini vurguladı.

Roychowdhury ise,  karantina sırasında evden çalışma uygulamasına geçen işyerlerinin, trafiğin hava kirliliği üzerindeki etkisini dikkate alarak  evden çalışmayı kurumsallaştırması gerektiğini söyledi.

Ancak bu durum herkes için geçerli değil. Yeni Delhi’de cılız bir çekçek sürücüsü olan Ashok Mandal, bir yolcu için sokakları arayarak saatler geçiriyor ve kimseyi bulamıyor. Yerleşim mahallesinde her gün yolcuları 5 dolara taşırken, yiyecek almak için bu ücreti 1 dolara indirdi.

Mandal, “Temiz hava benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Sadece her gün çalışıyorum” dedi.

Başa dön tuşu