Kıbrıs

Hükümeti Kurma Görevi Kalyoncu’daAnayasa’ya göre Kalyoncu’nun, on beş gün içinde oluşturacağı Bakanlar Kurulu’nu Cumhurbaşkanı’na sunması veya görevi iade etmesi gerekiyor.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Özkan Yorgancıoğlu’nun 3 Temmuz Cuma günü Başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından, bugün 09.45’te kabul ettiği Ömer Kalyoncu’yu Bakanlar Kurulu’nu oluşturmakla görevlendirdi.
AKINCI: “TÜM PARTİLER OLUMLU GÖRÜŞ BELİRTTİ”
Cumhurbaşkanı Akıncı, kabulde yaptığı açıklamada, siyasi partilerle yaptığı görüşmelerin neticesinde, hükümet kurma görevini, Cumhuriyet Meclisi’nde çoğunluğu sağlayabilecek bir milletvekili olarak CTP-BG Girne Milletvekili Kalyoncu’nun üstlenmesi kanaatine vardığını söyledi.
Temaslarında başka bir alternatifin söz konusu olmadığını da kaydeden Akıncı, yaptığı görüşmelerde siyasi partilerin hemen hemen tümünün Ömer Kalyoncu konusunda olumlu görüş beyan ettiğini, kendisinin de her hangi bir tereddüdü bulunmadığını kaydetti.


Akıncı, konuşmasında Anayasa’nın Cumhurbaşkanı’na verdiği yetkiye dayanarak, Bakanlar Kurulu’nu oluşturması yönünde Başbakanlık görevini Kalyoncu’ya verdiğini açıkladı.
Mevcut koşullarda hükümet boşluğu yaratılmaması gerektiğini kaydeden Akıncı, “Yeni bir hükümetin bir an önce kurulmasında büyük yarar var. Hem iç konularımızın beklemeye tahammülü kalmaması açısından (gerekli), hem de yürütmekte olduğumuz Kıbrıs sorununda Hükümet’le Cumhurbaşkanlığı’nın birlikte hareket etmesini gerektiren durumlar söz konusu olmaktadır” dedi ve Kalyoncu’ya çalışmalarında başarı diledi.
KALYONCU: “BAKANLAR KURULU’NU EN ERKEN ZAMANDA SUNMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIM”
CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ise, Anayasal sınırlar içerisinde, en erken zamanda Bakanlar Kurulu’nu Cumhurbaşkanı’na sunmak için gerekli çabayı ortaya koyacağını söyledi.
Memleketin hükümetsiz kalmaması gerektiğini belirten Kalyoncu, “Erken zamanda yeni bir hükümet kurulması gereği ortadadır, mevcut sorunlarımızın üstesinden gelecek bir hükümet oluşması gerekiyor. Ülkemizin refaha ve ilerlemeye ihtiyacı var. Yeni kurulacak hükümetin bu yönde gerekli çabayı ortaya koyması için üzerime düşen görevi yapacağım” dedi.
Kalyoncu, görüşme çıkışında basına yaptığı açıklamada ise, bugün siyasi partilerle görüşmeler konusunda henüz bir programlarının bulunmadığını, atılacak adımın bugün partisinin yetkili kurullarıyla yapılacak görüşmede belirleneceğini söyledi.
Kalyoncu, CTP-BG’nin bugüne kadar siyasi partilerle yaptığı görüşmeler neticesinde henüz bir hükümet modeli oluşmadığını da kaydetti.
15 GÜN İÇİNDE HÜKÜMETİ KURMAK VEYA GÖREVİ İADE ETMEK ZORUNDA
KKTC Anayasası’na göre, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini alan milletvekili, bu görevi en geç on beş gün içinde tamamlamak veya görevi geri vermekle yükümlü… Bakanlar, milletvekili olmayan kişiler arasından da atanabiliyor ancak Cumhuriyet Meclisi’nde oy kullanamıyor.
Anayasa’ya göre, Başbakan ve bakan olan milletvekilleri, Cumhuriyet Meclisi üyeliğini sürdürürken, yeni Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı’nca atanıncaya kadar, mevcut Bakanlar Kurulu görevine devam edecek.

Başa dön tuşu